Vinegrets
Tunča salāti
Tunča salāti ir lieliski gan ikdienā, gan svētku galdā. Ikdienā vislabāk tos gatavot, ja no pusdienām pāri palikusi bļodiņa aukstu makaronu, vislabāk spirāles formā. Pasta un tuncis garantē sāta sajūtu, bet zaļās salātlapas, gurķi un zaļumi parūpēsies par pavasarīgu garšu un krāsu.
Ievads
Teksts: Sandra Ošiņa
Foto: Valdis Ošiņš
08/03/2020
Vinegreta recepti palūdzām Baibai Mīļajai (paldies par dalīšanos!), saimniecei, kura visu gatavo garšīgi, arī vinegretu. Par to esam pārliecinājušies, daudzu gadu garumā iepērkoties pie viņas ceturtdienas tirdziņā Dzirciema ielā. Attēlā redzamo vinegretu Baiba mums bija speciāli pataupījusi – kamēr mēs ap pusdienlaiku tiekam līdz tirgum, vinegrets bieži jau ir izpirkts. Baibas radošais pienesums klasiskajai receptei ir drusciņa Naukšēnu rapšu eļļas ar citronu un sinepju garšu, kā arī neliela svaiga ķiploka piedeva.
Salātu recepti veltām mūsu mīļajai radiniecei Inārai Rutkovskai (viņa ir Valda māsa), kura ir mūsu bloga atbalstītāja. Braucot ciemos no Bērzaunes, lutina mūs ar visādiem lauku labumiem un pērn atveda tādu retumu kā kaucmindietes kladītes ar senu recepšu pierakstiem, par ko viņai lielais paldies!
Lūkojot pēc vinegreta izcelsmes, varam atrast ziņas, ka tie ir ukraiņu un krievu virtuvei tipiski salāti no vārītām bietēm, burkāniem un kartupeļiem, kam klāt pievienoti sālīti vai marinēti gurķi (var likt arī skābētus kāpostus) un svaigi sīpoli. Salātu mērce sastāv no etiķa (salātu nosaukums vinaigre – etiķis franču val.), augu eļļas, sāls un melnajiem pipariem. Reizēm saimnieces vinegretam pievieno zaļos zirnīšus vai lociņus.
Lai gan šos salātus šodien uzskata par tipiskiem slāvu virtuvei, XIX gs. tie Krievijā ienākuši no Ziemeļrietumeiropas, tā var izskaidrot šo krievu valodai netipisko nosaukumu. Biešu salātus, kam reizēm pievieno sālītu siļķi vai vārītas olas (tādā gadījumā neliek skābos kāpostus), tajā laikā gatavoja Ziemeļvācijā, Somijā un Zviedrijā. No šīm valstīm vinegrets ienāca slāvu valstīs un arī Latvijā.
http://www.rus-food-recipes.ru/P_00/3/31.htm
https://en.wikipedia.org/wiki/Vinegret
#Vegāns ēdiens #Ātri pagatavojams ēdiens #Lēti pagatavojams ēdiens #Vienkārši pagatavojams ēdiens
Sastāvdaļas
- 2 vidēji lielas bietes
- 4 vidēji lieli kartupeļi (šķirne piemērota salātiem, piemēram, Vineta)
- 2 vidēji lieli burkāni
- 4 vidēji lieli marinēti gurķi (var būt arī sālīti)
- 1 sīpols (var pievienot arī zaļos lociņus)
- 1 ķiploku daiviņa
Mērcei
Nedaudz augu eļļas
Nedaudz viegla etiķa (Baiba etiķi aizvieto ar citronskābi)
Sāls, cukurs, sinepes pēc garšas
Soļi
Solis 1
Saknes ar visām mizām nomazgā ar suku un novāra mīkstas. Bietes labāk vārīt atsevišķi vai izcept cepeškrāsnī. Katliņā, kurā vārās kartupeļi un burkāni, pievieno sauju sāls – tas pasargās no kartupeļu mizas sasprāgšanas. Kad saknes gatavas, tās uz mirkli patur zem auksta ūdens strūklas, lai atlec miza. Tad atstāj atdzist, vislabāk līdz nākamajai dienai. Vēl labāk, ja pa nakti gatavās saknes var paturēt ledusskapī.
Solis 2
Saknes un dārzeņus nomizo, sagriež mazos kubiņos. Ķiploka daiviņu nomizo un izspiež caur spiedi vai sīki sakapā.
Solis 3
Mērces sastāvdaļas burkā ar aizskrūvētu vāciņu enerģiski krata, līdz mērce ir kļuvusi viendabīga.
Solis 4
Lielā bļodā ber sagrieztos dārzeņus, pārlej mērci, izjauc un tūlīt pasniedz galdā. Var pārkaisīt ar sagrieztiem zaļajiem lociņiem. Klāt labi garšo mazsālīta siļķe.
Solis 5
Ja vēlas, lai biešu sārtā krāsa tik ļoti nepārņem citus dārzeņus, bietes pēc sagriešanas var atlikt atsevišķi un vispirms sajaukt ar mazu eļļas daudzumu, tikai tad jaukt kopā ar citiem dārzeņiem un mērci. Protams, jo ilgāk salātus glabāsiet, jo tie kļūs viendabīgāk sārti.
Saistītās receptes
Tunča salāti
Tunča salāti ir lieliski gan ikdienā, gan svētku galdā. Ikdienā vislabāk tos gatavot, ja no pusdienām pāri palikusi bļodiņa aukstu makaronu, vislabāk spirāles formā. Pasta un tuncis garantē sāta sajūtu, bet zaļās salātlapas, gurķi un zaļumi parūpēsies par pavasarīgu garšu un krāsu.
Kartupeļu salāti švābu gaumē
Kartupeļu salāti švābu gaumē ir lieliska piedeva vai patstāvīgs, sātīgs un gards pamatēdiens. Salātus ēd kā piedevu pie desiņām, kotletītēm vai cepeša. Recepti kartupeļu salātiem švābu gaumē, kas gatavoti sātīgā gaļas buljonā un ēdami arī silti, piedāvā Zane Pudule
Pupiņu salāti
Ja mājās būs bļoda vārītu pupiņu, cilvēks badu nemirs. Protams, nav nekāda vaina arī veikala bundžu pupām. Bet mūsmājās esam nolēmuši ar saviem pirkumiem pēc iespējas atbalstīt vietējos pārtikas audzētājus.