Torte Rīdziniece
Dvēseļu kūkas
Manā bērnībā par Helovīniem neko nezinājām. Augām kā padomju bērni, un mums nebija nekādu dvēseļu. Kur nu vēl mirušajiem! Skolā mūs izglītoja, ka Dieva nav, ir tikai miesa, un ir mūžam nemirstīgais Ļeņins. Toties stāstīja par komunismu, “solot katram pēc vajadzībām, prasot no katra pēc spējām” un tādā garā. Kā vēlāk noskaidrojās, nekas no tā visa nestrādā, solītais komunisms tā arī nepienāca, bet valsts sabruka.
Ievads
Teksts: Sandra Ošiņa
Foto: Valdis Ošiņš
Sadarbībā ar žurnālu “Pie GALDA!”
Daudzu paaudžu rīdzinieki un galvaspilsētas viesi atceras leģendāro kafejnīcu “Vecrīga”, kas ilgus gadus atradās Vaļņu ielā pie viesnīcas “Rīga”. Tajā ceptās kūkas, tortes un smalkmaizītes kusa uz mēles un vilināja atgriezties vēl un vēl. Tikai nedaudzi zina, ka šo brīnišķīgo gardumu recepšu autors ir Jānis Ozoliņš, kurš savā garajā un pieredzes bagātajā konditora mūžā ir izaudzinājis vairākas lielisku meistaru paaudzes.
"Ozoliņa konditoreja" Ikšķilē, Melioratoru ielā 20
Atjaunotās Latvijas valsts laikā Jānim Ozoliņam radās iespēja dibināt savu ģimenes uzņēmumu no Rīgas netālajā Ikšķilē, Melioratoru ielā 20. Ozoliņi savus viesus lutina ar īstu mantu – te joprojām tiek izmantots ĪSTS SVIESTS un KRĒJUMS, nevis kaut kādi aizvietotāji. Austiņās izbaudiet sviesta un grauzdētā cukura kārtiņu saldi rūgteno kraušķīgumu, krēmšnitēs – neiedomājami trauslo kārtiņu apslēpto maigo, pēc vaniļas smaržojošo krēmu. Un kur tad slavenās ābolkūkas, kuru kanēļa aromāts īpaši uzvirmo tieši rudenī, kaut kūkas ir labas visu cauru gadu, pavasarī vēlīgi ņemot sev blakus rabarberu variantu. Nav iespējams aprakstīt visu plašo klāstu, jo kas gan ir vārdi, salīdzinot ar saldo baudījumu uz mēles. Kad vēlaties sevi lutināt, ir vērts mērot ceļu uz Ozoliņa konditoreju, kur nobaudiet ne tikai kūkas un tortes, bet arī siltos ēdienus!
Jautra kūku sērija "Draugi"
Žurnālam “Pie GALDA!” Ozoliņi dāsni padalījās ar vienu no tortes receptēm, kas cepta vairāk kā 50 gadu, un arvien ir pieprasīta. Šī recepte ir īsts meistarstiķis, prasa laiku, rūpību, precizitāti un pacietību. Bet rezultāts ir tā vērts. Izmēģiniet!
Sastāvdaļas
Biskvītam
- 2 olas
- 40 g cukura
- 30 g miltu
Smilšu mīklas kārtām
- 90 g sviesta
- 60 g cukura
- 140 g miltu
- 10 g ūdens
- 1 tējkarote cepamā pulvera
Sviesta krēmam
- 200 g sviesta
- 100 g iebiezinātā piena
Vārītajam krēmam
- 20 g miltu
- 30 g cukura
- 2 olas
- 100 ml piena
Šokolādes glazūrai
- 100 g tumšās šokolādes
- 50 g sviesta
- augļi un mandeļu skaidiņas rotājumam pēc izvēles
Vēl pildījumam
- 150 g dzērveņu ievārījuma
Soļi
Solis 1
Uzkarsē cepeškrāsni līdz 200 ºC temperatūrai.
Solis 2
Gatavo biskvītu. Traukā iesit olas, pievieno cukuru. Ar mikseri puto, līdz masa kļūst krietni gaišāka un palielinās apjomā. Uzmanīgi iecilājot, pievieno izsijātus miltus. Mīklu nedrīkst enerģiski maisīt. Gatavo masu cep apaļajā formā (26 cm diametrā). Biskvīta ripa ir paredzēta viena, tādēļ tā būs paplāna un izcepsies salīdzinoši ātri – ~15 minūtēs. Atdzesē.
Solis 3
Gatavo sviesta krēmu. Mīkstu sviestu liek bļodā un ar karoti sāk putot. Pakāpeniski pievieno kondensēto pienu.
Solis 4
Gatavo vārīto krēmu. Katliņā uzkarsē pienu, bet nevāra. Citā traukā iesit olas, pievieno cukuru, miltus un visu samaisa viendabīgā masā. Iegūto maisījumu lēnām pievieno uzkarsētajam pienam, to nepārtraukti maisot, lai neveidojas kunkuļi. Kad krēms sabiezējis, pārtrauc maisīšanu un katliņu noņem no uguns. Gatavo krēmu atdzesē.
Solis 5
Atdzisušo vārīto krēmu pievieno sviesta krēmam un ar mikseri labi saputo abus krēmus kopā.
Solis 6
Gatavo smilšu mīklu. Tortei ir nepieciešamas divas smilšu mīklas ripas. Traukā saputo sviestu un cukuru, pievieno miltus, cepamo pulveri, ūdeni un izmīca. Svarīgi mīklu nepārmīcīt. Kad mīkla gatava, izrullē 2 apaļas ripas, liek tai pašā tortes formā, kurā tika cepts biskvīts, un liek krāsnī 200 ºC temperatūrā. Katru ripu cep ~ 12 minūtes. Atdzesē.
Solis 7
Gatavo šokolādes glazūru. Karstā ūdens peldē izkausē šokolādi. Kad šokolāde ir pilnībā izkususi, tajā iemaisa mīkstu sviestu. Glazēšanai izmanto siltu glazūras masu.
Solis 8
Ir pienācis brīdis visas sastāvdaļas likt kopā. Uz biskvīta pamatnes izsmērē 1/3 krēma. Virsū liek vienu smilšu mīklas ripu. Tad atkal klāj 1/3 krēma, kuram uzliek dzērveņu ievārījumu un to izsmērē. Nākamo liek otro smilšu mīklas ripu. Ar atlikušo krēmu apsmērē tortes malas. Malas var dekorēt ar mandeļu skaidiņām. Tortes virsmu noglazē ar silto šokolādes glazūru. Ļauj sastingt, dekorē ar augļiem. Ļauj nostāvēties 8-24 stundas vēsā vietā.
Saistītās receptes
Dvēseļu kūkas
Manā bērnībā par Helovīniem neko nezinājām. Augām kā padomju bērni, un mums nebija nekādu dvēseļu. Kur nu vēl mirušajiem! Skolā mūs izglītoja, ka Dieva nav, ir tikai miesa, un ir mūžam nemirstīgais Ļeņins. Toties stāstīja par komunismu, “solot katram pēc vajadzībām, prasot no katra pēc spējām” un tādā garā. Kā vēlāk noskaidrojās, nekas no tā visa nestrādā, solītais komunisms tā arī nepienāca, bet valsts sabruka.
Zemeņu tartes jeb groziņi
Zemeņu tartes jeb groziņiIevadsTeksts: Sandra Ošiņa Foto: Valdis Ošiņš Zemeņu tartes vai zemeņu groziņi – kā pareizāk būtu saukt šīs kūkas, es nezinu. Un varbūt tam arī nav nozīmes, galvenais, lai labi garšo. Ja klasiskos groziņus var ēst, paņemot rokā, šīs kūkas ir...
Violas Bīriņas rabarberu maize
Violas Annas Bīriņas rabarberu maize ir vienkārši un ātri pagatavojams pavasara gardums. Kā radīts reizēm, kad pēkšņi ierodas negaidīti ciemiņi un gribas pacienāt ar kādu savu cepumu. Ja dārzā aug rabarberi, ledusskapī ir kefīrs un dažas olas, plauktā milti, cukurs un vēl šis tas pa šķipsniņai, pa karotītei, tad vajadzēs vēl tikai mazliet darba un mīlestības, lai tiktu pie smaržīgas un garšīgas rabarberu kūciņas.