Sviesta cepumi

Dvēseļu kūkas

Manā bērnībā par Helovīniem neko nezinājām. Augām kā padomju bērni, un mums nebija nekādu dvēseļu. Kur nu vēl mirušajiem! Skolā mūs izglītoja, ka Dieva nav, ir tikai miesa, un ir mūžam nemirstīgais Ļeņins. Toties stāstīja par komunismu, “solot katram pēc vajadzībām, prasot no katra pēc spējām” un tādā garā. Kā vēlāk noskaidrojās, nekas no tā visa nestrādā, solītais komunisms tā arī nepienāca, bet valsts sabruka.

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

Sviesta cepumi un mūsu opja mīļākie cepumi. Vislabāk, ja tos pa vidu kopā savieno garšīgs ievārījums. Labākie nopērkamie tuvu pie mūsmājām dabūjami Ozoliņa konditorejā Ikšķilē vai Ogrē. Bet ir kāds bet. Tos bieži izpērk, pirms mēs ierodamies. Un tad nekā.

Tā nu es reiz noskaitos un nolēmu, ka jācep pašai. Atradu vairākas receptes. Sāku ar “Cukurbeķera receptēm” no Aleksandra Dabres, konditora, kurš amatu mācījies vēl pirmās Latvijas brīvvalsts laikā no smalkiem mierlaika konditoriem. Ļoti līdzīgu sviesta cepumu recepti atradu grāmatā “Latviešu ēdieni” (1962. g. P. Strazdiņas redakcijā). Receptes lielā mērā ir līdzīgas. Atšķirīgais: vienā lieto pūdercukuru, otrā – parasto smalko cukuru, vienā lieto olu baltumus, otrā – visu olu, trešajā tikai dzeltenumus, bet pievieno kukurūzas cieti. Bet pēc mūsu ģimenes garšas apstājos pie receptes, ko kā dāņu sviesta cepumus atradu internetā.

Dāņu sviesta cepumus pazīst daudzviet pasaulē, kur tos tirgo zilās, apaļās metāla kārbās. Interesanti, ka ievadot google meklētājā šādu nosaukumu dāņu valodā, tādu cepumu recepti neatrast. Bet vācu un angļu valodā gan. Vēl interesantāk – šie ir tradicionāli kārumi ķīniešu Jaunā gada svinību galdā. Pasaule šodien ir tik maza!

Man patīk, ka šos cepumus var no pavisam vienkāršiem padarīt par smalkiem un valdzinošiem, ja tos saliek pa pārīšiem un pa vidu iesmērē mīļāko ievārījumu (vajag biezu, kas tur kopā). Tad ieliek gofrētos papīriņos. Pārkaisa ar pūdercukuru. Saliek kārbiņā vai uz skaista šķīvja. Daile! Ja vēl ar to nepietiek, lielākie kārumnieki var izkausēt dažus tumšās šokolādes gabaliņus un pārvilkt cepumiem kausētas šokolādes stīdziņas vai iemērkt tos no vienas puses šokolādē, pēc tam atstāt nožūt, un tālāk rīkoties pēc iepriekš aprakstītā scenārija.

Paturiet prātā, ka šie ir ļoti kalorijām bagāti cepumi! Sviesta daudzums mīklā sajūsminātu ikvienu francūzi. Tāda īsta svētku manta, ko neēdīsi saujām un katru dienu, bet smalks našķis, ar ko palutināt sevi un citus pie karstas kafijas tases. Attiecīgi iesaiņoti, derēs dāvanai vai ciema kukulim. Saņēmēji ir ļoti priecīgi. Pārbaudīts!

Sastāvdaļas

  • 250 g mīksta sviesta
  • 120 g pūdercukura
  • Šķipsniņa sāls
  • 1 ēdamkarote vaniļas cukura vai šķipsniņa vanilīna cukura (nejaukt!)
  • 2 olu dzeltenumi
  • 2 ēdamkarotes skābā vai saldā krējuma
  • 280 g vissmalkāko kviešu miltu
  • 30 g kukurūzas cietes (var aizvietot ar kartupeļu cieti vai kviešu miltiem)
  • Dažas karotes bieza ievārījuma pildīšanai (dzērveņu, brūkleņu vai aprikožu)
  • Mazliet pūdercukura pārkaisīšanai
  • Daži tumšās šokolādes gabaliņi (nav obligāti)
  • Attiecīga izmēra gofrētās papīra formiņas (nav obligāti)

Piederumi

  • Konditora turza ar 7-8 mm robaino vai gredzenveida uzgali
  • Cepamā plāts un cepamais papīrs

Soļi

Solis 1

Mīkstu sviestu puto kopā ar pūdercukuru, sāli un vaniļas cukuru.

Solis 2

Kad sviests sakūlies gaišās putās, pa vienam pieputo olas dzeltenumus.

Solis 3

Pēdējos pievieno krējumu, miltus un cieti, mīklu samaisa vai ar mikseri īsu brīdi puto lēnākajā režīmā.

Solis 4

Caur konditorejas turzu ar robotu uzgali 7-8 mm diametrā (vai gredzenveida, ja virsējā cepuma vidū grib caurumiņu) no mīklas izspiež nelielus apaļus vai garenus cepumus uz cepamās plāts, kas izklāta ar cepamo papīru. Jārēķinās, ka cepumi karstumā mazliet izpletīsies, tāpēc starp tiem atstāj nelielas atstarpes. Sākumā mazliet grūti notrāpīt vajadzīgo izmēru, bet tas nekas. Pat ja cepumi izspiežas dažādā lielumā, ikvienam tāpat varēs atrast savu atbilstošo otro pusīti.

Solis 5

Šis ir niķīgākais brīdis šo cepumu cepšanā. Tas izpaužas tā, ka mīkla dažbrīd pielīp pie papīra un ceļ to uz augšu, nevis atdalās no uzgaļa. Labāk izdodas, ja uzgali tur ļoti tuvu plātij, lai cepums pie tās kārtīgi pieliptu. Var papīru pielipināt pie pannas ar lāsīti eļļas. Var sākumā stūros uzlikt kādus smagumus. Var sākt cepumus veidot no stūriem uz vidu. Var turēt pa rokai sviesta nazi un ar to mazliet palīdzēt cepumam atdalīties. Vārdu sakot, var atrast risinājumus, lai pat iesācējs tiktu galā.

Solis 6

Ja gribēsi cepumus pildīt un salikt pa diviem, var ar ūdenī pamērcētu pirkstu nolīdzināt pusi cepumu, lai tiem viducī nebūtu smailes, un tie, otrādi apmesti, labi piegultu pamatnei.

Solis 7

Cepumus cep uzkarsētā cepeškrāsnī. Latviešu receptēs parādās 220–230 C grādi. Tad cep 5-7 minūtes, ļoti pieskatot. Cepumi ir gatavi, kad tie ir zeltaini, bet labāk gaišāki, nekā par tumšu. Ja cep 180 C grādos, kā norādīts ārzemju receptēs, cep mazliet ilgāk, bet tāpat jāpieskata.

Solis 8

Cepumus var mazliet padzesēt un ēst uzreiz. Silti, tikko izcepti, tie ir ļoti garšīgi. Trausli un viegli.

Solis 9

Ja vēlas, ar karoti vienam cepumam uzsmērē biezu ievārījumu (dzērveņu, brūkleņu vai aprikožu), pārliek otru cepumu, viegli saspiež un liek uz skaista šķīvja vai gofrētajās papīra formiņās. Ja daļa cepumu ir ar caurumu vidū, tos liek augšpusē. Šādā veidā skaisti izskatās ievārījuma actiņa. Ja vēlas, beigās cepumiem pārkaisa pūdercukuru.

Solis 10

Ja vēlas vēl citu variantu, bļodiņā liek dažus tumšās šokolādes gabaliņus, uzliek virs trauka ar karstu ūdeni, izkausē un ar karoti vai caur maisiņu, kam nogriezts mazītiņš stūrītis, pārlaista cepumiem kausētās šokolādes stīdziņas. Var arī izkausētā šokolādē iemērkt vienu cepuma pusi. Cepumus liek uz cepamā papīra un atstāj, lai šokolāde sacietē. Šādiem cepumiem pūdercukuru pārkaisīt nevajag, lai saglabājas krāsu kontrasts.

Solis 11

Mūsmājās vislabāk sviesta cepumus patīk ēst KOPĀ ar ievārījumu. Tā pamatīgi zapti ar karoti paņemt klāt. Tad atliek vien citēt nelaiķa Mārtiņu Rītiņu: kas, nu tiešām, KAS var būt labāks par šo?

Mūsu grāmata

Izpārdota!

Saistītās receptes

Dvēseļu kūkas

Dvēseļu kūkas

Manā bērnībā par Helovīniem neko nezinājām. Augām kā padomju bērni, un mums nebija nekādu dvēseļu. Kur nu vēl mirušajiem! Skolā mūs izglītoja, ka Dieva nav, ir tikai miesa, un ir mūžam nemirstīgais Ļeņins. Toties stāstīja par komunismu, “solot katram pēc vajadzībām, prasot no katra pēc spējām” un tādā garā. Kā vēlāk noskaidrojās, nekas no tā visa nestrādā, solītais komunisms tā arī nepienāca, bet valsts sabruka.

Ķimeņu kartupeļu cepumi

Ķimeņu kartupeļu cepumi

Ķimeņu cepumi ļoti piestāv laikam starp Jāņiem un Pēteriem. Cepumi ir ļoti, patiešām, ļoti garšīgi. Ja cepsi tos viesībām, cepumi pazudīs zibenīgi, to zinām no pieredzes.

Medus piparkūkas

Medus piparkūkas

Mājās gatavota piparkūku mīkla ir īsta mīkla. Vismaz tā tas bija man līdz šim gadam. Beidzot TAS ir noticis: esmu izveidojusi savu ideālo recepti.

Mūsu sadarbības partneri