Skābu kāpostu zupa

Baraviku zupa “polevka”

Baraviku zupa “polevka” ir Zojas Jevdokimova ģimenes recepte. Zoja vieglu sirdi piekritusi piedalīties Sēlijas kultūras programmā “Sēņu dzīves noslēpumi” un gatavot šo zupu foto kameras priekšā, bet vēlāk raizējusies: kā tas notiks? Vai viss izdosies? Tad atvērusi bībeli, un tur stāvējis rakstīts: neuztraucies, es būšu ar tevi!

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

28/01/2014

Šī nu ir viena patiešām latviska zupa, ar ko tik jauki iesākt rudeni, izturēt ziemu un sagaidīt pavasari. Ļoti vienkārša, izcili garšīga un arī veselīga. Tā kā mūsu ģimenē nav veģetāriešu, neesam mēģinājuši, bet pieļauju, ka arī bez gaļas šī zupa ir ļoti laba.

Vislabāk, ja kāposti pašu skābēti (kā to paveikt, lasi šeit). Ja tādu nav, var labi izlīdzēties ar zemnieku tirdziņos nopērkamajiem. Tirgotājam jāvaicā tieši zupas kāposti. Tie, kas paredzēti svaigai ēšanai, ir saldāki. Mani allaž dara uzmanīgu ļoti balti tirgū nopērkami kāposti, jo tas norāda uz iespējamu etiķa pievienošanu, kas šajā gadījumā nu nekādi nav vajadzīgs. Esmu par to tirgū aprunājusies – tirgotāji saka, ka dabīgā veidā skābētos kāpostus ar ķimenēm nepērkot, jo tie esot tumšāki un cilvēkiem tik labi nepatīkot tieši izskata dēļ. Ja man jāizvēlas, tad labāk paņemu lielveikala plauktā tumšākus, bet bez etiķa piedevas. Etiķim kā tādam jau nav nekādas vainas, bet dabīgi skābēti kāposti ir fermentēti, tie satur labās probiotiskās baktērijas, kuras etiķas ietekmē iet bojā. Tā mēs zaudējam šī lieliskā produkta īpašības, kas nāk par labu veselībai.

 Gaļu var izvēlēties pēc apstākļiem un rocības – der gan klasisks cūkgaļas gabaliņš ar kauliņu, gan ribiņas vai zupas izlase, gan stilbiņš. Mēs parasti vārām ar svaigu gaļu, bet zinu, ka citi šo zupu mēdz vārīt arī ar žāvējumu.

Tā kā skābā vidē kartupeļus nevar izvārīt mīkstus, tos gatavo atsevišķi un ēd klāt zupai. Te nu ir iespējas visādām variācijām – var uzvārīt kartupeļus mundierī, tas ir visvienkāršāk. Otrā dienā šos mundiera kartupeļus, nomizotus un sagrieztus gabaliņos, var sacept uz pannas. Svētdienās, kad visi kopā sēžas pie pusdienu galda, var atļauties kartupeļus sacept cepeškrāsnī, nomizotus, uz pusēm vai četrām daļām sagrieztus, ierīvētus ar sāli un eļļu. Šādi tie jāēd tūlīt, tikko no krāsns izvilkti. Atdzisuši tie zaudē labo garšu, un to nevar atgūt ar sildīšanu.

#Latviešu virtuves klasika #Ēdiens aukstam laikam #Vienkārši pagatavojams ēdiens #Lēti pagatavojams ēdiens #Tradicionāls ēdiens #Veģetārs ēdiens #Ātri pagatavojams ēdiens

Toties zupu gan var sildīt, tā arvien tikai kļūst gardāka. No veciem laikiem ir teiciens, ka kāposti, uzsildīti septīto reizi, pārvēršas par gaļu. Mūsu ģimenē pie šīs zupas nevienam negaršo skābs krējums, bet zinu, ka ir cilvēki, kuri krējumu liek klāt ikkatram ēdienam, arī skābiem kāpostiem. Kam garšo svaigi sīpoli, var smalki sagriezt un pievienot krietnu sauju zupā tieši pirms ēšanas. Kam sīpoli negaršo, var pievienot lociņus. Būsim stipri un veseli līdz pat pavasarim.

Sastāvdaļas

  • cūkgaļa – stilbiņš, ribiņas vai cits gabals, apmēram 1 kg
  • pāris sauju miežu putraimu (var arī grūbas vai auzu pārslas pēc izvēles)
  • 1,5 kg skābu kāpostu
  • nomizots un sarīvēts burkāns pēc izvēles
  • ķimeņu sēklas (ja tās jau ir liktas pie skābēšanas, mazāk, ja nav, tad vairāk)
  • sāls
  • 2 lauru lapas
  • pipari pēc garšas

Pasniegšanai

  • atsevišķi vārīti vai cepti kartupeļi
  • svaigs sīpols vai zaļie sīpolloki
  • ja kādam garšo, var pievienot skābo krējumu

Soļi

Solis 1

Gaļu liek lielā katlā, aplej ar ūdeni, uzvāra, noputo.

Solis 2

Pievieno putraimus, ķimenes, garšvielas (ja pievieno rīvētu burkānu, to arī šajā brīdī liek klāt) un kāpostus ar visu sulu. Ja kāposti ļoti skābi, sulu var nospiest un kāpostus pirms vārīšanas noskalot. Pievieno ūdeni, lai būtu pāris pirkstu tiesa virs kāpostiem. Vāra gandrīz gatavus. Laiks var atšķirties no vienas līdz trīs stundām – ja kāposti skābēti vecā mēnesī, tie izvārās ātrāk.

Solis 3

Kad kāposti un gaļa mīksti, gaļu izņem un sagriež gabaliņos. Pievieno atpakaļ zupā, vajadzības gadījumā papildina ūdeni un vēlreiz uzvāra. Pagaršo sāli, piparus, pabeidz veidot garšu. Pasniedz karstu kopā ar atsevišķi pagatavotiem kartupeļiem.

Solis 4

Gatavo kartupeļus – uzvāra ar miziņu vai uzcep (ar  vai bez mizas, uz pannas šķēlītēs vai cepeškrāsnī cep, grieztus uz pusēm vai četrās daļās, ierīvētus ar sāli un eļļu). Gatavo zupu lej šķīvjos, pēc garšas pievieno sasmalcinātus zaļos lociņus vai svaigu sīpolu. Kartupeļus pasniedz atsevišķi vai arī liek šķīvjos.

Mūsu grāmata

Izpārdota!

Saistītās receptes

Baraviku zupa “polevka”

Baraviku zupa “polevka”

Baraviku zupa “polevka” ir Zojas Jevdokimova ģimenes recepte. Zoja vieglu sirdi piekritusi piedalīties Sēlijas kultūras programmā “Sēņu dzīves noslēpumi” un gatavot šo zupu foto kameras priekšā, bet vēlāk raizējusies: kā tas notiks? Vai viss izdosies? Tad atvērusi bībeli, un tur stāvējis rakstīts: neuztraucies, es būšu ar tevi!

Tomātu kabaču zupa

Tomātu kabaču zupa

Tomātu kabaču zupa, kuru var uzvārīt no šīm divām sastāvdaļām un kāda atvilktnē aizmirsta buljona kubiņa. Recepti piedāvā mana feisbuka draudzene Zuzanna Peonija, sirsnīgs paldies par dalīšanos. Lūk, viņa raksta šādi: “Recepti atradu pirms dažiem gadiem FB arhīvā. Viss ir pavisam vienkārši!

Stragnams

Stragnams

Stragnams ir aukstā zupa kurzemnieku gaumē. Agrākos laikos to gatavoja no sālītas siļķes un visādiem pašaudzētiem dārza labumiem: dillēm, lociņiem, pētersīļiem, svaigiem un/vai sālītiem gurķiem (der arī marinēti) un no rūgušpiena, ko saimniece saraudzēja no pašu govs piena, klāt ēdot karstus, mundierī vārītus jaunos kartupelīšus.

Mūsu sadarbības partneri