Rupjmaizes torte “Lāčplēsis”

Dvēseļu kūkas

Manā bērnībā par Helovīniem neko nezinājām. Augām kā padomju bērni, un mums nebija nekādu dvēseļu. Kur nu vēl mirušajiem! Skolā mūs izglītoja, ka Dieva nav, ir tikai miesa, un ir mūžam nemirstīgais Ļeņins. Toties stāstīja par komunismu, “solot katram pēc vajadzībām, prasot no katra pēc spējām” un tādā garā. Kā vēlāk noskaidrojās, nekas no tā visa nestrādā, solītais komunisms tā arī nepienāca, bet valsts sabruka.

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

18/11/2020

Šogad par godu Latvijas dzimšanas dienai izcepu rudzu rupjmaizes torti. Recepti esmu salikusi kā kompozīciju no vairākiem avotiem. Kad uznāk iedvesma un ir gana daudz laika, varu eksperimentēt, pārāk nesatraucoties par rezultātu. Ir aizraujoši iztēloties dažādos garšu salikumus, faktūras, krāsas un smaržas. Pandēmijas dēļ viesības šogad nav atļautas, bet mani mājinieki ir ar mieru nomēģināt ikvienu manu eksperimentālo cepumu.

Vispirms nolēmu ielūkoties dažās vecās pavārgrāmatās. Rakstība saglabāta oriģinālā versijā.

“Minjonas Mājsaimniecības un pavāru māksla”, 1907. gads (LNDB)

Rupjas maizes torte

“18 olu dzeltenumus samaisa šķūmēs ar 1 mārciņu cukura, pieliek 12 lotes smalki sarīvētas mandeles, 1 sarīvētu citrona mizu vai 6–8 graudiņus sagrūsta kardamona, drusku pomerančmizas un sukādes, abus smalki sagrieztus, tad 24 lotes sarīvētas rupjas maizes (ja tīk, var pierīvēt 1 tāfeli šokolādes) un pēdīgi sašūmēto olu baltumu. Šo mīklu cep tāpat lielās kā arī mazās formās.

Kad to izņem no formas, tad var pārliet ar mazliet ruma, tas dod tīkamu garšu.”

Jaunā virtuve, 1934. gads (LNDB)

Rupjmaizes torte

“10 olu, 150 gr cukura, 150 gr sarīvētas, izsijātas rupjmaizes, citrona miziņa, 600 gr ābolu marmelādes, 2 glāzes putu krējuma, 100 gr pūdercukura, 5 lapiņas želatina.

Olas atdala, dzeltenumus saputo ar cukuru, pierīvē citrona miziņu, pieliek saputotus olbaltumus, sarīvētu, izsijātu rupjmaizi, visu viegli samaisa; masu liek uz trim papīra ripām, nolīdzina, cep mēreni karstā krāsnī 20–25 min. Aukstas noņem no papīra, saliek kopā, – nogludina. Ripās smērē ābolu marmelādi, malas nokaisa ar drumstalām. Torti uzliek uz manšetes, sadala; garnē pa rievainu cauruli ar uzsistu putu krējumu, kam pielikts 100 gr cukura, nomērcēts, nospiests, izkausēts želatins un ar konservētām ogām.”

Maizes un smalkie cepumi, 1935. gads (LNDB)

Rupjas maizes kūka

“Vielas: 6 ēdamkarotes sarīvētas rupjas maizes, 4 ēdamkarotes cukura, 2 ēdamkarotes sarīvētas šokolādes, 1 ēdamkarote sviesta, 2 olas, puskarotes kremortartara, 1 naža galu nātrona, 1 naža galu kanēļa un pus citrona mizas.

Pagatavošana: Visu labi sajauc un cep tad formā vai uz plātes.”

Tomēr neviena no receptēm nelikās atbilstoša manām iecerēm. Manai rupjmaizes tortei jābūt bagātīgai, sulīgai un mīkstai, noteikti ar ievārījumu un krēmu, mazliet saldai un skābenai, un arī mazliet rūgtenai. Vislabāk ar šokolādes krēmu. Atcerējos savas pēdējo gadu mīļākās šokolādes konfektes – “Lāču” konfektes ar balzamu un rudzu rupjmaizes drupačām. Es tās varu apēst daudz, ļoti daudz. Esmu pateicīga manam brālim Aigaram, kurš reiz tās atnesa tēvam dzimšanas dienā, no tās reizes esmu kļuvusi atkarīga. Nu labi. Ne nu gluži atkarīga, bet tad, kad man uznāk kārums uz tiešām labām Latvijas konfektēm, šī ir pirmā izvēle. (Šeit jāatgādina – blogs nav komerciāls, slavējam tikai to, ko vēlamies, par to nesaņemot nekādu atlīdzību).

Konfekšu iedvesmota, saliku savu garšu buķeti. Mūsu latviskās garšas – rudzu rupjmaize, upeņu ievārījums (mums bija blendēts, ar pievienotu banānu un Dansukker ievārījuma cukuru biezumam un laimu garšai), melnais balzams (mums šoreiz bija upeņu balzams), klāt tumšā šokolāde un mazliet garšvielu. Un bagātīgs šokolādes krēms.

Kad kūka bija gatava, palika pāri nedaudz grauzdēto rudzu maizes drupaču. Pārkaisīju tās tortei, kraukšķīgums vēl labāk izcēla sulīgumu un krēmīgumu. Un goda vietā tortes rotājumā nonāca “Lāču” konfektes ar zilajiem rudzupuķu ziediņiem.

Paldies Vijai Bitei un Daigai Štālbergai–Senoussaoui, kuras nenojauš, ka arī viņas palīdzējušas šīs receptes tapšanā. Paldies manam uzticamajam dzīvesbiedram Valdim par tortes nosaukumu “Lāčplēsis”. Kāpēc ne, ja reiz Lāču rīvmaize un konfektes liktas lietā! Priecīgus svētkus visiem! Lai jums iedvesma un radošs gars izmēģināt ko jaunu no tradicionālām garšām!

#Rudzu maizes ēdiens #Rupjmaizes torte #Svētku ēdiens

Sastāvdaļas

Biskvīta mīklai

  • 150 g cukura
  • 125 g labas rudzu rīvmaizes (mums bija “Lāču”)
  • 200 g skābā krējuma
  • 2 olas
  • 1 tējkarote dzeramās sodas
  • 1 tējkarote vaniļas cukura
  • 1 tējkarote malta kanēļa pēc izvēles
  • Šķipsniņa maltu krustnagliņu pēc izvēles
  • 2 ēdamkarotes kakao pulvera vai mazliet rīvētas šokolādes
  • Apaļa tortes forma ar noņemamu malu 24–26 cm diametrā
  • 1 tējkarote sviesta, 1 tējkarotes rudzu rīvmaizes un 1 tējkarote kakao pulvera formas sagatavošanai

Pildījumam

  • 250 ml skābena, bieza ievārījuma (upeņu, brūkleņu, dzērveņu, aprikožu vai cita pēc izvēles)
  • Glāzīte aromātiska alkoholiska dzēriena – Rīgas melnā balzama (mums bija ar upenēm), ruma, kalvadosa vai konjaka biskvīta mitrināšanai, bet nav obligāti

Šokolādes krēmam

  • 150 g tumšās šokolādes
  • 150 ml piena
  • 200 ml saldā krējuma
  • 2 olu dzeltenumi
  • 60 g cukura
  • 1 tējkarote ar kaudzīti agar agara

Rotāšanai

  • 12 šokolādes trifeļu (mums bija “Lāču” ar balzamu un rupjmaizes drupačām) pēc izvēles
  • Daži gabaliņi tumšās šokolādes
  • Tējkarote neitrālas garšas augu eļļas vai mazliet sviesta
  • 50 g labas rudzu rīvmaizes
  • 1 ēdamkarote cukura
  • 1 ēdamkarote sviesta

Soļi

Solis 1

Ieslēdz cepeškrāsni uz 180  C grādiem. Tortes formu ieziež ar sviestu un izkaisa ar rudzu rīvmaizes un kakao pulvera maisījumu.

Solis 2

Olas kopā ar cukuru puto, līdz cukurs izkusis un masa kļuvusi bieza un gaiša.

Solis 3

Rudzu rīvmaizi izsijā caur sietiņu, smalkāko daļu izmanto biskvītam, rupjākās drupačas atstāj rotāšanai.

Solis 4

Smalkāko rīvmaizi ber bļodā, sajauc kopā ar garšvielām, kakao pulveri (tā vietā var pievienot nedaudz rīvētas šokolādes) un dzeramo sodu.

Solis 5

Rīvmaizes maisījumu uzmanīgi iecilā olu masā, pašu pēdējo pievieno skābo krējumu, sajauc vienmērīgu mīklu, lej formā un liek cepties apmēram 20 minūtes. Gatavību nosaka, iedurot koka iesmiņu – ja mīkla tam nepielīp, biskvīts ir gatavs. Biskvītu noliek pilnībā atdzist.

Solis 6

Pa to laiku gatavo šokolādes krēmu. Šokolādi salauž gabaliņos, liek bļodiņā, to uzliek virs trauka, kurā ieliets karsts ūdens, un izkausē, pa laikam apmaisot.

Solis 7

Pienu lej katliņā, ieber agar agaru un uzvāra, lēni pavāra vēl pāris minūšu.

Solis 8

Saputo olu dzeltenumus ar cukuru, turpinot maisīt, tievā strūkliņā pievieno uzkarsēto pienu. Šo maisījumu ielej katliņā un karsē uz lēnas uguns, nepārtraukti maisot ar koka karoti. Kolīdz maisījums sabiezē (sāk lipt pie karotes), noņem no plīts un pievieno izkausēto šokolādi. Labi samaisa.

Solis 9

Sakuļ putukrējumu un  uzmanīgi iecilā iepriekš sagatavotajā un padzesētajā šokolādes maisījumā.

Solis 10

Atdzisušajam biskvītam noņem formas apmali. Biskvītu horizontāli pārgriež uz pusēm, uz pamatnes ripas bagātīgi uzziež ievārījumu, pārliek otru ripu ar griezuma vietu uz augšu. Ja kūku ēdīs tikai pieaugušie, to var mazliet samitrināt ar kādu stipro alkoholu. Mums bija upeņu balzams, bet der arī konjaks, rums, kalvadoss vai kāds no aromātiskiem liķieriem.

Solis 11

Tortes formas apmali uzliek atpakaļ. Šokolādes krēmu pārklāj biskvītam, gludi izlīdzina un liek ledusskapī atdzesēties vismaz dažas stundas, bet labāk līdz nākamajai dienai.

Solis 12

Nākamajā dienā uz pannas apgrauzdē atlikušās rīvmaizes drupačas kopā ar sviestu, cukuru un maltu kanēli, atdzesē. Gatavo torti izņem no ledusskapja. Veikli nobraucot ar karstā ūdenī pamērcētu nazi, atdala kūku no formas malas, to noņem, tortes malai piespiež atdzisušo rīvmaizes maisījumu.

Solis 13

Virs karsta ūdens trauka izkausē dažus šokolādes gabaliņus, piejauc pavisam nedaudz neitrālas garšas augu eļļas vai kausēta sviesta, caur turziņu rotā torti. Ja vēlas, var ar kausēto šokolādi piestiprināt tortes rotājumam šokolādes trifeles. Ja vēl pāri palikusi grauzdētā rīvmaize, to var pārkaisīt tortei. Torti līdz pasniegšanai glabā ledusskapī, pasniedz ar kafiju, tēju vai stipra dzēriena glāzīti, kas piederas svētku desertam.

Mūsu grāmata

Izpārdota!

Saistītās receptes

Dvēseļu kūkas

Dvēseļu kūkas

Manā bērnībā par Helovīniem neko nezinājām. Augām kā padomju bērni, un mums nebija nekādu dvēseļu. Kur nu vēl mirušajiem! Skolā mūs izglītoja, ka Dieva nav, ir tikai miesa, un ir mūžam nemirstīgais Ļeņins. Toties stāstīja par komunismu, “solot katram pēc vajadzībām, prasot no katra pēc spējām” un tādā garā. Kā vēlāk noskaidrojās, nekas no tā visa nestrādā, solītais komunisms tā arī nepienāca, bet valsts sabruka.

Zemeņu tartes jeb groziņi

Zemeņu tartes jeb groziņi

Zemeņu tartes jeb groziņiIevadsTeksts: Sandra Ošiņa Foto: Valdis Ošiņš Zemeņu tartes vai zemeņu groziņi – kā pareizāk būtu saukt šīs kūkas, es nezinu. Un varbūt tam arī nav nozīmes, galvenais, lai labi garšo. Ja klasiskos groziņus var ēst, paņemot rokā, šīs kūkas ir...

Violas Bīriņas rabarberu maize

Violas Bīriņas rabarberu maize

Violas Annas Bīriņas rabarberu maize ir vienkārši un ātri pagatavojams pavasara gardums. Kā radīts reizēm, kad pēkšņi ierodas negaidīti ciemiņi un gribas pacienāt ar kādu savu cepumu. Ja dārzā aug rabarberi, ledusskapī ir kefīrs un dažas olas, plauktā milti, cukurs un vēl šis tas pa šķipsniņai, pa karotītei, tad vajadzēs vēl tikai mazliet darba un mīlestības, lai tiktu pie smaržīgas un garšīgas rabarberu kūciņas.

Mūsu sadarbības partneri