Pasta ar Boloņas mērci
Sēņu pankūkas
Pildītās pankūkas ar sēnēm mums gatavoja saimniece no Medumiem Diāna Mikulane, un tas notika Sēlijas kultūras programmas “Sēņu dzīves noslēpumi” ietvaros.
Ievads
Teksts: Sandra Ošiņa
Foto: Valdis Ošiņš
24/01/2021
Pasta ar Boloņas mērci vai tomēr makaroni? Kā šo ēdienu sauc jūsu mājās? Tik ātri un vienkārši pagatavojams, garšīgs ēdiens, noteikti izdosies arī pilnīgiem iesācējiem. Ja nav patikas vai iespēju pusdienas gatavot katru dienu, tad dubultojiet sastāvdaļu daudzumu, pagatavojiet kārtīgu katlu mērces. Garšos bērniem, veciem un jauniem. Ar garantiju. Nākamajā dienā atliek vien uzvārīt svaigus makaronus, uzsildīt mērcīti, pusdienas gatavas. Mērci var arī sasaldēt un lietot dienās, kad nav laika gatavot.
Šī recepte bija iekļauta arī mūsu pavārgrāmatā “Eiropas vēsture latviešu virtuvē”, kur tā ļoti labi iederējās. Kaut arī šis ēdiens ienācis pie mums no saulainās Itālijas tikai pēc neatkarības atgūšanas pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, tas kļuvis iemīļots daudzās mājās un šodien ir daudz populārāks par mūsu bērnības “makaroni po flotski” (vārīti makaroni ar malto gaļu un minimālu garšvielu piedevu – sāls, pipari, lauru lapa, sīpols, nosaukums droši vien ēdienam pievienojies no kuģu virtuves).
Jau nosaukums (Ragù bolognese) stāsta, ka šis ēdiens nācis no Boloņas reģiona tradicionālās virtuves Itālijā, un tur biežāk tradicionāli šo mērci ēd ar taljatelli (tagliatelle), plakanu strēmelīšu pastu, kas savīta ligzdiņās, vai lazanju, kurā mērci lej pamīšus ar pastas plāksnītēm un gatavo cepeškrāsnī. Galvenās sastāvdaļas mērcē ir malta liellopu gaļa, tomāti (pasta, mērce), sīpoli un olīveļļa. Termins ragù kulinārijā ienācis no franču valodas, tā apzīmē sautētu ēdienu, kur kopā lēni vārīti sīki kapāti dārzeņi ar maltu vai sasmalcinātu gaļu.
Tagliatelle al ragù, Credit: Ivan Vighetto, Wikipedia
Ja patīk improvizēt, šajā ēdienā to var brīvi darīt. Mērcei var pievienot paprikas gabaliņus vai maltu paprikas pulveri, kādu šļuku sarkanvīna vai baltvīna, baklažānus, cukīni, kukurūzas graudiņus, olīvas, kas nu kuram garšo vai ir pa ķērienam. Ļoti garšīgi var nolietot vasaras laikā iekonservētos tomātus savā sulā, ja tādi mājās ir lielos daudzumos. Ja mājās nav cietā siera, var uzrīvēt kādu citu. Šeit publicētā recepte ir tikai pamats, lai radoši darbotos tālāk. Arī pastu var izvēlēties, kāda kuram tīk.
Kad ēdiens nāk gatavs, māju pārpludina kārdinoša smarža. Atliek meklēt galda piederumus un pamatīgas bļodas. Labu apetīti!
#Gaļas ēdiens #Pusdienu ēdiens #Vakariņu ēdiens #Vienkārši pagatavojams ēdiens
Sastāvdaļas
- 0,7 kg maltās gaļas (biežāk gatavoju no teļa, liellopa, bet der arī tītars vai cūciņa)
- 1 liela ķiploka daiviņa
- 1 liels sīpols
- 1 burkāns
- 1 čili pipara pāksts vai šķipsna malta čili pēc izvēles
- 3 seleriju kāti
- 1 lauru lapa
- 0,5 l burciņa tomātu mērces
- 1 lauru lapa
- Sāls, malti melnie pipari
- 0,5 kg spageti vai cita pasta
- Zaļumi pēc izvēles – baziliks, raudene, pētersīļi, timiāns – svaigi vai kaltēti
- Eļļa cepšanai, vārīšanai
Pasniegšanai
- Svaigs baziliks
- Parmas vai līdzīgs cietais siers
- Zaļumi pēc izvēles – baziliks, raudene, pētersīļi, timiāns – svaigi vai kaltēti
Soļi
Solis 1
Saknes nomizo un smalki sagriež.
Solis 2
Lielā katlā uzkarsē eļļu, sīpolus maigi apcep, pievieno burkānus, turpina cept vēl dažas minūtes. Pievieno ķiploku, ātri apcep.
Solis 3
Malto gaļu liek lielā katlā un uz vidēja karstuma maisot apcep. Cepšanas laikā kārtīgi maisa, lai gaļa nesalīp lielos gabalos. Pievieno sāli, piparus un seleriju kātus, kas nomizoti no ārpuses ar mizu nazīti, lai atbrīvotos no cietajām šķiedrām, un sagrieztas plānās šķēlītēs.
Solis 4
Pievieno tomātu mērci, zaļumus, garšaugus. Uz lēnas uguns sautē, pa laikam apmaisot, apmēram 30 – 40 minūtes.
Solis 5
Lielā katlā uzvāra ūdeni, pievieno sāli un nedaudz olīveļļas, liek vārīties pastu. Vāra tik ilgi, kā norādīts uz pastas iepakojuma.
Solis 6
Pastu nokāš. Pasniedz ar sagatavoto mērci un apkaisa ar rīvētu Parmas vai citu cieto sieru, svaigu baziliku un/vai kaltētu raudeni vai citiem zaļumiem pēc izvēles.
Saistītās receptes
Sēņu pankūkas
Pildītās pankūkas ar sēnēm mums gatavoja saimniece no Medumiem Diāna Mikulane, un tas notika Sēlijas kultūras programmas “Sēņu dzīves noslēpumi” ietvaros.
Vistas filejas kabatiņas
Reizēm receptes manā virtuvē nonāk pa dīvainiem un negaidītiem ceļiem. Šo recepti atradu grāmatā “Zvaigznei tikai stunda. Itas Kozakevičas laiks” (Armands Melnalksnis, izdevējs “Zelta grauds”, 2004), un tā nav pavārgrāmata, bet gan izdevums par leģendārās Latvijas polietes, žurnālistes, politiķes un sabiedriskās darbinieces Itas Kozakevičas dzīvi un darbu.
Ķirbju risoto
Ķirbju risoto garšo pat tiem, kuriem ķirbis nav pirmā izvēle ēdienkartē. Šis ēdiens ir vienlaikus maigs un sātīgs, ļoti skaistā, saulainā krāsā. Ir divi varianti: sliņķu vai gardēžu.
Baiba Skadiņa
Var mērcei pievienot arī vārītas pupiņas no bundžiņas, tad tas iznāk jau gandrīz latīņamerikāņu ēdiens.😃 Reizēm tā daru. Tā kā neēdu pastu, tad ēdu ar kartupeļiem. Man garšo. Nekad nebiju likusi klāt seleriju kātus. Nu pamēģināšu. Paldies.🤗
Sandra Ošiņa
Baiba Skadiņa Kad viss savārās, tos seleriju kātus jau īpaši nejūt, bet viss kopā garšo ļoti labi.
Edīte Radziņa
Mēs dažreiz pievienojam pupiņas, bet citreiz konservētu kukurūzu. Ja apnīk ēst ar makaroniem vai citām piedevām, var uztaisīt burito vai tortiljas 🙂
Līga Ivanova
Šitas’LLācī’bija topa ēdiens😋
Sandra Ošiņa
Līga Ivanova Ak, Lācis! Par to Tev arī būtu jāsaraksta atmiņas. Vai arī es varētu Tevi nointervēt par tēmu “kā mēs pēc neatkarības atgūšanas pie jauniem ēdieniem pieradām”. Atceros, ka tie stāsti bija kolorīti 😂
Līga Ivanova
Jā un no šī pamatiņa gatavoju arī zupu…. Osēniešiem ļoti garšo
Sandra Ošiņa
Līga Ivanova Baiba Skadiņa Jā, čili con carne jau ir līdzīga, tikai vēl papildināta ar pupiņām un kukurūzu.
Sveiki, itāļu oriğinālā recepte ir šāda…. sīpolu, burkānus, sleriju kātu smalki sakapā, liek cepties olīveļļā (extravergine) uz lēnas uguns apm. 5 -7min., pievieno jauktu malto gaļu, (cūkgaļu+liellopa gaļu), turpina cept līdz gaļa nomaina krāsu, tad pievieno tomātu pastu (passato di pomodoro), sāli, piparus un ūdeni, masai jābūt tādai kā šķidrai zupai. To visu vāra 2.5h uz ļoti lēnas uguns, līdz kamēr ūdens iztvaiko un mērce gatava…
Lelde Rozite
Mīļā Sandra, paldies par ierosmi. Šodien pirmoreiz pēc Tavas receptes uzvārījām boršču. Varen gards sanāca. Paldies!
Sandra Ošiņa
Lelde Rozite Paldies, priecājamies, ka noder mūsu recepšu krājums ikdienas dzīvē un svētkos! Nezinu, kurš to noteicis, bet šur un tur parādās, ka janvāris ir zupu mēnesis. Borščs ir labs janvārī un citos aukstos mēnešos.
Krista Baumane
Sveiki Sandra! Bolognese ir arī man ļoti mīļš ēdiens aukstajā sezonā. Tikai par “ātru” gan to nesauktu, mērcei lēni jāvirst vismaz stunda – divas, lai dabūtu garšu un konsistenci. Divi komentāri par Tavu recepti: tomātu mērces vietā noteikti ieteiktu ņemt tomātus savā sulā (tā iesaka visas receptes, ko esmu lasījusi. tomātu mērcēm, kas ir produkts veikalu plauktos, ir daudz dažādu piedevu – cukurs, etiķis u.c. kas var ietekmēt garšu grūti prognozējamā virzienā), un selerijas kātus arī apcept kopā ar citiem dārzeņiem
Sandra Ošiņa
Krista Baumane Sirsnīgs paldies par papildinājumiem. Iekopēšu arī lapā zem receptes, lai te nenogrimst FB dziļumos. Par tomātiem savā sulā – raksta ievadā tie ir minēti, un tādā gadījumā tiešām ir jāvāra ilgāk. Nav arī šaubu, ka ilgi un lēni gatavots ēdiens, īpaši, ja no sava dārza labumiem, ir izcils visās nozīmēs. Bet man šoreiz gribējās ielikt tieši to “ātro” versiju ar gatavu mērci – es te neminēšu ražotāju, bet es gadiem lietoju to pašu mērci, un dienās, kad nav laika vārīt ēdienu 3 stundas, ir pavisam labi. Ļoti jūti līdzi visiem, kuriem šobrīd jātiek galā ar attālināto darbu un ģimenes pabarošanu.
Sveiki, itāļu oriğinālā recepte ir šāda…. sīpolu, burkānus, sleriju kātu smalki sakapā, liek cepties olīveļļā (extravergine) uz lēnas uguns apm. 5 -7min., pievieno jauktu malto gaļu, (cūkgaļu+liellopa gaļu), turpina cept līdz gaļa nomaina krāsu, tad pievieno tomātu pastu (passato di pomodoro), sāli, piparus un ūdeni, masai jābūt tādai kā šķidrai zupai. To visu vāra 2.5h uz ļoti lēnas uguns, līdz kamēr ūdens iztvaiko un mērce gatava…