Kūka Pavlova
Dvēseļu kūkas
Manā bērnībā par Helovīniem neko nezinājām. Augām kā padomju bērni, un mums nebija nekādu dvēseļu. Kur nu vēl mirušajiem! Skolā mūs izglītoja, ka Dieva nav, ir tikai miesa, un ir mūžam nemirstīgais Ļeņins. Toties stāstīja par komunismu, “solot katram pēc vajadzībām, prasot no katra pēc spējām” un tādā garā. Kā vēlāk noskaidrojās, nekas no tā visa nestrādā, solītais komunisms tā arī nepienāca, bet valsts sabruka.
Ievads
Teksts: Sandra Ošiņa
Foto: Valdis Ošiņš
Par šīs leģendārās kūkas izcelsmi viena no versijām vēsta, ka kūkas autors ir pavārs no Austrālijas Herberts Sakss, kurš 1935. gadā Pērtas viesnīcā Esplanāde pasniedza bezē cepumu kūku, iedvesmojies no balerīnas uzstāšanās Austrālijā un viņas gaisīgā, baltā tērpa. Kūkas nosaukums esot radies nejauši, kad kāds no kūkas baudītājiem teicis: „Tik viegla kā Pavlova!”
Pirms dažiem gadiem fotografējām, kā arhitekte Nora Dakne cepa Pavlovu žurnālam Pie Galda!, toreiz mūsu darba grupai tas bija līdz šim neredzēts un nebaudīts kārums. Nora ir savākusi pamatīgu pavārgrāmatu kolekciju, bet labprāt izmanto arī internetā piedāvātās receptes un pati aktīvi darbojas Sapforums.lv mājas lapā. Tur arī pirmo reizi publicējusi Pavlovas recepti. kopā ar dzīvesbiedru Imantu meklē receptes, gatavo, fotografē un dāsni dalās ar saviem domubiedriem internetā.
Prieks, ka pa šiem dažiem gadiem Pavlova ir uz palikšanu ienākusi Latvijā un nobaudāma arī dažādās kūku kafejnīcās un restorānos. Ak, to maigumu un vieglumu! Zem kraukšķīgās garoziņas olbaltuma masa ir mīksta un maiga kā putna piens, to lieliski papildina krēms un ogu sulīgums. Ātrāks variants ir mazās Pavlovas – attiecīgi jāsamazina cepšanas ilgums.
Lai Pavlova izdotos un neradītu vilšanos, ir svarīgi vairāki faktori. Olām jābūt labas kvalitātes, baltums nedrīkst būt šķidrs. Tam jābūt bez mazākā dzeltenuma piemaisījuma. Putojamam traukam jābūt tīram un sausam, nedrīkst būt taukains. Putotājam jābūt ļoti labam, vieglāk putot ar elektrisko mikseri, kuram putojamie zariņi ir resnāki. Ļoti svarīga ir laba plīts – vislabāk elektriskā cepeškrāsns ar precīzi regulējamu temperatūru. Gāzes plītī grūtāk tikt pie laba rezultāta. Esmu lasījusi ieteikumu cept, paverot durtiņas nelielā spraugā, bet atsauksmes par šo metodi arī nav visai labas. Kūka mēdzot sakristies vai arī neveidojoties vajadzīgais garoziņas/putna piena mīkstuma efekts.
Citādi kūka ir viena no vienkāršāk pagatavojamām. Putošana prasa nieka 10 minūtes. Pavlovu nevar gatavot īsi pirms pasniegšanas – tai vajadzīgs laiks lēni atdzist plītī. Pavlovu var izcept arī iepriekšēja dienā pirms pasniegšanas, uzglabājot to sausā un vēsā vietā. Mazo kūciņu bezē pamatnes var slēgtā traukā uzglabāt vairākas dienas.
Pildīt un rotāt Pavlovu vēlams tieši pirms pasniegšanas. Esmu lasījusi ieteikumu, ka gadījumā, ja kūku nepieciešams uzglabāt ilgāku laiku jau sapildītu, virsmu, kurai tiks uzklāts krēms, varot pārsmērēt ar izkausētas šokolādes kārtiņu. Kad šokolāde sacietējusi, pildīt tā, lai krēms un ogas nepieskaras baltajai bezē masai. Pati neesmu pārbaudījusi, cik labi tas strādā. Un kā ietekmē kopējo kūkas garšas buķeti. Ja kāds izmēģina, lūdzu, padalieties, kā veicās.
Sastāvdaļas
Bezē pamatnei
- 200 g pūdercukura (vai smalka cukura)
- 4 olu baltumi
- Šķipsniņa sāls
- 1 tējkarote citrona sulas
- 2 ēdamkarotes cietes (bez šīs var iztikt)
- Nedaudz sviesta pamatnes ietaukošanai
Krēma pildījumam
- 250 ml 35% saldā krējuma
- 100 g Maskarpone siera (bez šī var iztikt, tad krējumu ņem vairāk)
- 4 ēdamkarotes cukura
- 1 ēdamkarote vaniļas cukura
Rotāšanai
- 0,5 kg svaigu zemeņu vai citu ogu
- Piparmētru vai bazilika lapas pēc izvēles
- Nedaudz pūdercukura pārkaisīšanai
Krēma variants ar baziliku vai zemenēm
- Krietna sauja svaiga bazilika lapu
- 2–4 ēdamkarotes cukura
- 3–4 zemenes
- Cepamais papīrs
- Šķīvis 24–26 cm
- zīmulis
Soļi
Solis 1
Gatavo bezē. Ieslēdz cepeškrāsni uz 160 °C. Olu baltumus atdala no dzeltenumiem. Olu baltumus ar sāli sāk kult tīrā, sausā bļodā. Kad baltumi ir kļuvuši putaini un tik stingri, ka tie neslīd laukā no otrādi apgriezta trauka, pakāpeniski, pa vienai karotei, pievieno pūdercukuru, kas sajaukts ar cieti, un citrona sulu. Sakuļ stingrās putās.
Solis 2
Cepamajā pannā ieklāj cepamo papīru. Pannas vidū uzliek šķīvi un apvelk apkārt līniju, lai būtu vieglāk veidot kūkas formu. Papīru apgriež ar zīmējumu uz leju. Apli ieziež ar sviestu.
Solis 3
Ar karoti liek olbaltuma masu aplī. Ap ārēju malu veido nelielu valnīti – Pavlovas baletsvārciņu krokas, tā, lai vidus daļa būtu zemāka un to varētu piepildīt ar krēmu.
Solis 4
Vēl viens formas variants – masu kārto aplī, nolīdzina, no malas apakšas ar lāpstiņu velk uz augšu tā, lai kūkai izveidotos nedaudz trapeces forma. Šim variantam vieglāk izlīdzināt krēmu pa visu kūku.
Solis 5
Liek cepties kūku uzkarsētajā cepeškrāsnī, tūlīt pazemina temperatūru uz 110 °C un cep 1 stundu. Uzmana, lai kūka nepaliek brūna – ja nepieciešams, temperatūru plītī paregulē zemāku. Cepšanas laikā plīts durvis var nedaudz pavērt. Gatavai kūkai jābūt mazliet zeltainai, kraukšķīgai no ārpuses, iekšpusē – mīkstai, līdzīgai putna pienam. Gatavo kūku atstāj plītī, līdz tā pilnībā atdzisusi (labi cept kūku vakarā un atstāt plītī visu nakti). Dziestot virskārta var nedaudz saplaisāt.
Solis 6
Gatavo krēmu. Sakuļ saldo krējumu stingrās putās. Kuļot pievieno cukuru un vaniļas cukuru. Pa daļām iejauc Maskarpone sieru.
Solis 7
Rotā kūku. Uzmanīgi pārceļ kūku no cepamā papīra uz liela šķīvja. Var celt ar visu papīru un to apgriezt ar šķērēm, tad mazāks risks, ka kūka salūzīs. Ar karoti pilda kūkas vidu ar krēmu.
Solis 8
Zemenes sagriež gabaliņos. Krēmu rotā ar zemenēm vai citām ogām, pēc vēlēšanās ar bazilika vai piparmētru lapiņām, un pārkaisa ar pūdercukuru.
Solis 9
Kūkas pietiks 6–8 ēdājiem.
Alternatīva – mazās kūciņas
Solis 10
Lielās Pavlovas vietā var cept mazas kūciņas – visu dara tāpat, tikai lielās kūkas vietā ar karoti veido daudzas mazas vai ar konditorejas turzu un robainu uzgali izveido ligzdiņas. Cep īsāku laiku, atkarībā no izmēra, 15 līdz 30 minūtes. Atstāj atdzist krāsnī. Tālāk rīkojas tāpat kā ar lielo kūku.
Krēma variants ar baziliku vai zemenēm
Solis 11
Krēmu var papildināt ar baziliku vai zemenēm. Bazilika lapiņas noskalo un sakapā mazos gabaliņos, pievieno 2 ēdamkarotes cukura un piestā vai ar blenderi saberž viendabīgā masā. Zaļo masu sajauc ar krēmu.
Solis 12
Līdzīgi pagatavo zemeņu krēmu: sarīvē zemenes ar cukuru un samaisa ar krēmu.
Solis 13
Bazilika krēms gaisa ietekmē ātri maina toni no gaiši zaļa uz brūnganu, tāpēc šo krēma variantu pilda tieši pirms pasniegšanas.
Saistītās receptes
Dvēseļu kūkas
Manā bērnībā par Helovīniem neko nezinājām. Augām kā padomju bērni, un mums nebija nekādu dvēseļu. Kur nu vēl mirušajiem! Skolā mūs izglītoja, ka Dieva nav, ir tikai miesa, un ir mūžam nemirstīgais Ļeņins. Toties stāstīja par komunismu, “solot katram pēc vajadzībām, prasot no katra pēc spējām” un tādā garā. Kā vēlāk noskaidrojās, nekas no tā visa nestrādā, solītais komunisms tā arī nepienāca, bet valsts sabruka.
Zemeņu tartes jeb groziņi
Zemeņu tartes jeb groziņiIevadsTeksts: Sandra Ošiņa Foto: Valdis Ošiņš Zemeņu tartes vai zemeņu groziņi – kā pareizāk būtu saukt šīs kūkas, es nezinu. Un varbūt tam arī nav nozīmes, galvenais, lai labi garšo. Ja klasiskos groziņus var ēst, paņemot rokā, šīs kūkas ir...
Violas Bīriņas rabarberu maize
Violas Annas Bīriņas rabarberu maize ir vienkārši un ātri pagatavojams pavasara gardums. Kā radīts reizēm, kad pēkšņi ierodas negaidīti ciemiņi un gribas pacienāt ar kādu savu cepumu. Ja dārzā aug rabarberi, ledusskapī ir kefīrs un dažas olas, plauktā milti, cukurs un vēl šis tas pa šķipsniņai, pa karotītei, tad vajadzēs vēl tikai mazliet darba un mīlestības, lai tiktu pie smaržīgas un garšīgas rabarberu kūciņas.
Labdien!
Cik ilgi jācep, ja taisa mazas kūciņas?
Paldies!
Labdien, Ausma! Desmitajā punktā ir norādīts laiks – mazās kūciņas cep 15 līdz 30 minūtes, atkarībā no izmēra. Mazās cep īsāku laiku, lielākas – ilgāk. Arī katrai cepeškrāsnij mazliet atšķiras laiki. Pirmajā reizē izmēģiniet un pielāgojiet savu variantu. Lai izdodas!
Labdien!
Kā visas citas Jūsu receptes, jo īpaši bezē ruletes!!!, kas ir mana un manu draugu favorīte, arī šī ir vienkārši burvīga! Paldies, ka dalāties ar savām zināšanām! Attēli e-pastā:).
Labdien, Ingrīda! Paldies, mēs ļoti priecājamies saņemt bildes ar gardiem rezultātiem! Lai garšīgs pavasaris!