Klasiska biskvīta torte ar vārīto krēmu un dzērvenēm
Dvēseļu kūkas
Manā bērnībā par Helovīniem neko nezinājām. Augām kā padomju bērni, un mums nebija nekādu dvēseļu. Kur nu vēl mirušajiem! Skolā mūs izglītoja, ka Dieva nav, ir tikai miesa, un ir mūžam nemirstīgais Ļeņins. Toties stāstīja par komunismu, “solot katram pēc vajadzībām, prasot no katra pēc spējām” un tādā garā. Kā vēlāk noskaidrojās, nekas no tā visa nestrādā, solītais komunisms tā arī nepienāca, bet valsts sabruka.
Ievads
Teksts: Sandra Ošiņa
Foto: Valdis Ošiņš
04/05/2014
Kas ir svētki? Mūsu krustdēls Raitis, kad viņam bija kādi pieci gadi, to definēja ļoti kodolīgi. Svētki ir tad, kad ir rasols un torte. Tas nu gadu gadiem ir iegājies mūsu kuplās ģimenes klasikā. Reta ir tā reize, kad radi sanāk kopā, un iztrūkst kāda no šīm abām obligātajām sastāvdaļām. Ko nu kurš grib gatavot vēl bez iepriekš minētā, tā ir viņa darīšana, bet tortei ir jābūt obligāti!
Zinu, ka tādu ģimeņu latviešiem nav mazums. Mūsu pastāvīgā bloga apmeklētāja Zemgaļu Zeltene allaž gatavo torti uz Latvijas dzimšanas dienu 18. novembrī, un ved to uz radu saietu kā savu pienesumu kopējā galdā. Pērnajā rudenī viņai solījām, ka publicēsim kādu klasisku tortes variantu. Nu šī diena ir pienākusi, par godu neatkarības dienai 4. maijā. Tā mums ir kā otrā Latvijas dzimšanas diena.
Ja kāds vēlas torti rotāt krāšņāk, var ielūkoties sadaļā Stāsti, kur publicējām piedzīvoto pie lauku toršu cepējas Ilzes Kupčas. Rozes, lapiņas, cukurs, šokolāde un marcipāns – izvēle ir jo plaša, cik nu kuram iztēle, rocība un vēlmes ļauj izvērsties. Es parasti iztieku ar krēmu un sezonas ogām – dzērvenēm, brūklenēm, mellenēm vai zemenēm. Varbūt vēl piparmētru, melisas vai bazilika lapiņām. Pats galvenais – labas domas, pacietība un mīlestība, tad viss izdosies.
Attēlā redzamā kūka ir cepta no diviem biskvītiem, kas pārgriezti uz pusēm, torte veidota no 4 kārtām. Receptē aprakstīta kūka no trīs slāņiem – diviem baltajiem un viena brūnā. Kā cept biskvītu un gatavot krēmu tortei, bildes šeit. Idejas tortes rotāšanai šeit.
#Latviešu virtuves klasika #Svētku ēdiens #Svētku torte #Veģetārs ēdiens
Sastāvdaļas
Baltajam biskvītam (1 kārta taisnstūra plātī),
cep 2 šādus biskvītus
- 6 olas
- 6 ēdamkarotes cukura
- 6 ēdamkarotes miltu
- 1 citrona miza
- cepamā plāts
- cepamais papīrs
- nedaudz sviesta papīra ieziešanai
Brūnajam biskvītam (1 kārta taisnstūra plātī)
- 6 olas
- 6 ēdamkarotes cukura
- 4 ēdamkarotes miltu
- 2 ēdamkarotes kakao
- pēc izvēles ēdamkarote stipra, aromātiska alkohola
- cepamā plāts
- cepamais papīrs
- nedaudz sviesta papīra ieziešanai
Krēmam
- 4 olas
- 4 ēdamkarotes un vēl nedaudz cukura
- 4 ēdamkarotes miltu
- 200 g sviesta
- 250 ml piena
- šķipsna vaniļas cukura
- pēc izvēles ēdamkarote stipra, aromātiska alkohola (ruma, brendija u. c.) vai daži pilieni ruma vai mandeļu esences
Ogu pildījumam
- 0,5 l dzērveņu (vai zemeņu, aveņu, brūkleņu – ogām jābūt skābām)
- 100 g cukura
Dekorēšanai
- 100 g ogu
Soļi
Biskvīts
Solis 1
Olu dzeltenumus uzmanīgi atdala no baltumiem.
Solis 2
Dzeltenumiem pievieno cukuru.
Solis 3
Dzeltenumiem pievieno uz smalkās rīves norīvētu citrona miziņu.
Solis 4
Dzeltenumus kuļ, līdz izveidojas bieza, putaina masa.
Solis 5
Masai pievieno un lēni iemaisa caur sietu izsijātus miltus.
Solis 6
Olu baltumiem pievieno šķipsniņu sāls un sakuļ stingrās putās.
Solis 7
Olu baltumu masai pievieno olu dzeltenumu un miltu masu.
Solis 8
Visu lēnām sacilā viendabīgā masā.
Solis 9
Pannā ieklāj cepamo papīru un ietauko ar sviesta piciņu. Uzkarsē cepeškrāsni līdz 180 ºC temperatūrai. Mīklu lej uz cepamās plāts un vienmērīgi izlīdzina ar karoti vai lāpstiņu pa visu pannu. Liek karstā cepeškrāsnī un cep ~10 minūtes.
Solis 10
Biskvīta gatavību pārbauda ar koka irbulīti. Ja mīkla nelīp pie kociņa, biskvīts ir izcepies.
Solis 11
Cep abus pārējos biskvītus. Brūnajam biskvītam nepievieno citrona miziņu, bet kopā ar miltiem izsijātu kakao. Var aromātam pievienot kādu karoti stirpā alkohola.
Solis 12
Kad biskvīts atdzisis, to apgriež otrādi uz dēlīša un uzmanīgi noņem papīru.
Krēms
Solis 13
4 olas sakuļ ar 4 ēdamkarotēm cukura un 4 ēdamkarotēm miltu.
Solis 14
Uzvāra pienu un tievā strūklā lej un ieputo olu masā.
Solis 15
Maisījumu pārlej katliņā.
Solis 16
Katliņu liek uz plīts un ļoti lēni karsē (drošāk vāroša ūdens peldē), nepārtraukti maisot, līdz masa top bieza un spīdīga, tad atdzesē.
Solis 17
Saputo sviestu ar 2–3 ēdamkarotēm cukura.
Solis 18
Kad masa kļuvusi viendabīga un cukurs ir izkusis, tai pievieno atdzisušo piena–olu masu un pēc vēlēšanās var pievienot karoti stipra aromātiska alkohola vai kādu esenci. Puto, līdz krēms ir gatavs – gaišs, viegls un labi ziežams. Krēmu sadala 3 daļās.
Solis 19
0,5 l ogu sablendē ar 100 g cukura.
Solis 20
Uz atdzesētā biskvīta liek un izlīdzina krēmu, liek virsū tumšo biskvītu. To pārklāj ar ogu masu. Liek virsū trešo biskvītu, pārklāj ar krēmu. Ar asu nazi apgriež līdzenas tortes malas. Arī tās var noklāt ar krēmu.
Solis 21
Rotā tortes virspusi, ar konditorejas turzu un speciāliem uzgaļiem veidojot krēma rotājumus un pievienojot ogas vai citus dekorus pēc izvēles.
Saistītās receptes
Dvēseļu kūkas
Manā bērnībā par Helovīniem neko nezinājām. Augām kā padomju bērni, un mums nebija nekādu dvēseļu. Kur nu vēl mirušajiem! Skolā mūs izglītoja, ka Dieva nav, ir tikai miesa, un ir mūžam nemirstīgais Ļeņins. Toties stāstīja par komunismu, “solot katram pēc vajadzībām, prasot no katra pēc spējām” un tādā garā. Kā vēlāk noskaidrojās, nekas no tā visa nestrādā, solītais komunisms tā arī nepienāca, bet valsts sabruka.
Zemeņu tartes jeb groziņi
Zemeņu tartes jeb groziņiIevadsTeksts: Sandra Ošiņa Foto: Valdis Ošiņš Zemeņu tartes vai zemeņu groziņi – kā pareizāk būtu saukt šīs kūkas, es nezinu. Un varbūt tam arī nav nozīmes, galvenais, lai labi garšo. Ja klasiskos groziņus var ēst, paņemot rokā, šīs kūkas ir...
Violas Bīriņas rabarberu maize
Violas Annas Bīriņas rabarberu maize ir vienkārši un ātri pagatavojams pavasara gardums. Kā radīts reizēm, kad pēkšņi ierodas negaidīti ciemiņi un gribas pacienāt ar kādu savu cepumu. Ja dārzā aug rabarberi, ledusskapī ir kefīrs un dažas olas, plauktā milti, cukurs un vēl šis tas pa šķipsniņai, pa karotītei, tad vajadzēs vēl tikai mazliet darba un mīlestības, lai tiktu pie smaržīgas un garšīgas rabarberu kūciņas.
pec jusu receptes sanaca loti garda torte
Paldies, priecājamies par veiksmīgo izdošanos! Priecīgas un garšīgas Lieldienas!
Nesaprotu nr17… Saputo sviestu ar 2 vai 3 edamkarotem… Ko? Cukuru? To masu? Ar ko japuto?
Paldies!
Paldies, Elīna, par vērību, palabojām kļūdu. Cukurs bija pazudis.
Paldies!tūtaļ cepšu,vēlāk ziņošu kā sanāca 🙂
Sveiki!
Cik kg torte sanāk, izmantojot šo recepti?
Sveika, Kate! Nekad neesmu svērusi, tāpēc precīzu atbildi nezinu. Pamērīju plāti – ja cep 2 kārtas, pārgriež un saliek 4 stāvos, tortes izmērs ir apmēram 18×30 cm. Un tā ir diezgan augsta. Domāju, ka droši var sagriezt 12 gabaliņos. Ja ir vairāk ēdāju, var cept 3 kārtas – 2 gaišās un 1 tumšo, likt trīs stāvos, un krēma sastāvdaļas ņemt par 1/3 vairāk. Par ogām – jāskatās, kā tās kārtas pilda.
Sveiki, man sanaca ar kakao ,,masa palika smaga, gruti iemaisit, lidz ar ko es vairs nevareju iecilat bet gan iemaisiju so masu. Izcepas ok,vizuali, bet vizuali izskatijas ka bruka karta ir nedaudz mazak ka balta.
Sveika, Tigra! Tā ir tiesa, no kakao ir tāda reakcija. Brūnais biskvīts ir mazliet blīvāks. Var mēģināt uzturēt putas, ja kakao lēni iesijā, tomēr būrnais biskvīts tik pufīgs kā gaišais nebūs. Bet tas nekas, garša jau tāpat ir laba.
Labdien.Gatavojos cept šo kūku,bet baidos,ka biskvīts ar sešām olām nebūs par biezu?Cik liela ir šī forma kurā cepāt un vai arī biskvīts jāgriež uz pusēm?
Labdien, Sintija! Mana plāts ir 42×36 cm. Ja arī izmērs mazliet atšķiras, biskvīts būs nedaudz plānāks vai biezāks. Tā nav problēma, galvenais, skatieties, kad gatavais biskvīts nelīp pie iedurta kociņa.
Kūka sanāca super. Pirmo reizi gatavoju biskvīta kūku un pēc šīs receptes viss sanāca ideāli,iesaku visiem. 🙂
Priecājamies, Sintija, ja ar pirmo reizi viss izdevās labi. Biskvīta kūkas ne katram izdodas uzreiz.
Labdien! Gribu cept šo kūku, bet drusku nesapratu par 11 punktu – kādus ‘divus pārējos biskvītus?’Mēs taču izcepam vienu balto biskvītu un paliek viens brūnais, vai nē?
Un, ja ir plāts ar izmēru kā Jūms, tad gatavos biskvītus ir jāgriež uz pusēm? Paldies!!!
Labdien, Oksana! Palaboju aprakstu un recepti. Kad cepam tikai mājinieku ēšanai, cepam divus biskvītus un griežam uz pusēm. Bildē ir tāda torte. Bet lielu torti jubilejai būtu jācep no diviem baltajiem un viena brūnā biskvīta.
Paldies, paldies!!! Tagad viss skaidrs
Sveiki.interesē vai var katru biskvìta kārtu noklāt ar ievârījumu un tad jogurta saldā krējuma krëmu?vai klājot śādu krēmu,katru kārtu pirms liek nākamo biskvìtu vajadzētu ielikt ledusskapī,lai mazliet sastingtu?
Sveika, Margarita! Ja vēlaties, var mēģināt klāt gan krēmu, gan ievārījumu katrā kārtā. Labāk tad sākt ar ievārījumu – tas mazliet iesūksies biskvītā, tad krēmu likt pa pikām ar maziem atstatumiem un uzmanīgi izlīdzināt. Pat ja tie mazliet sajauksies, noteikti būs garšīgi!
Viss kā pēc grāmatas, ir 2019. gads, tuvojas 18.11 un piektdienas vakars paies zīlējot iekš Garšīgās Latvijas, kura torte būs īstā šogad, vai Cielaviņa, vai klasiskā vai vēl klasiskākā rupjmaizes…..
Kā sajutuši, tikko ielikām FB mūsu izlasi tiem, kuri nomocījušies šaubās – kura būs tā īstā šogad? Priekā Tev un Tavai saimei!
Nevar saprast, vajadzētu kaut ko garšīgu, bet arī veselīgu, bez cukura, miltiem un sviesta rozēm :))
(Atcerējos, man bērnībā vienā brīdī negaršoja tortes nepakam un tā nu piespiedu māmuļu taisīt “daudzstāvīgu un daudzkrāsainu želeju”, jo manuprāt, nekas garšīgāks par melleņu želeju uz pasaules tobrīd neeksistēja, pat gogelmogelis zaudēja savas stabilās līderpozīcijas. Daudzstāvu želejas veidošanas procesā ap trešo kārtu kas tur nogāja greizi, konstrukcija pakusa un tā nu skumīgi riju asaras un par-maz-želatīna tādu kā kompotu. Redz, vieni vienīgi pārdzīvojumi ar tiem saldumiem! Aiziešu pavingrot, ja nu samazinās sirdsapziņas pārmetumi vai nosodījums par lietu blaknēm.
Prieku jums arī, lai silti un sirsnīgi!
Paldies! Tā ir pareizā pieeja – svētkos var un vajag visu tieši tā, kā pienākas – īstu sviestu un visu pārējo. Ja nu tomēr kalorijas dara raizes, var iet nogrābt kādas rudens lapas, izstaigāties pa mežu vai gar jūru, pavingrot galu galā. Un tad – kūkas gabaliņš lai kūst uz mēles svētkos!
Sakiet vai krēmu var atstat leduskapi uz nākamo dienu un tad tik likt uz tortes ar konditorijas maisiņu, vai krēmam nekas nenotiks?
Tā kā krēma sastāvā ir sviests, ledusskapī krēms kļūs stingrāks. Ja vēlaties torti pildīt otrā dienā, iespējams, krēms labāk smērēsies, ja to pēc izņemšanas no ledusskapja sablendēs un/vēl mazliet uzputos. Krēma rotājumu veidošana ar konditorejas turzu būs gluži laba arī ar aukstāku krēmu. Galvenais – krēmu vajag pārklāt ar pārtikas plēvi vai vāciņu, lai gaisa ietekmē tas neapkalst.
Sveiki! Vēlējos pajautāt par krēmu, ko es daru nepareizi.!? Visu izdarīju ka receptē, bet kāpēc man krēms izskatās kā graudains, tiklīdz pieliek saputotu sviestu? Pēc garšas ir labs, bet skata, ne pārāk. Varbūt, man sakulto sviestu ar cukuru vajadzēja likt klāt olu masai, kamēr bija silta, nevis jau atdzisusi?
Sveicināta, Maruta! Man pašai nekad tā nav gadījies, nevaru dalīties savā pieredzē, bet esmu lasījusi, ka šādi gadās, ja sviests un olu masa atšķiras pēc temperatūras. Iespējams, ir sviests ir bijis par aukstu. Lūdzu, pamēģiniet krēmu izblendēt ar blenderi, tam vajadzētu līdzēt.
Man reiz arī šādi gadījās, ka sanāca graudains krēms un kūka nebija paredzēta ēšanai mājās. Kāpēc tā sanāca – arī īsti nebija skaidrs.
Sapratu, ka būs jātaisa par jaunu krēms, bet nebija pietiekami visu sastāvdaļu, lai uztaisītu… un tad atnāca doma… tā kā krēmu tāpat jau biju norakstījusi, līdz ar to neko nevarēju zaudēt – ieliku to graudaino krēmu siltā ūdens peldē un maisīju. Un rezultātā sanāca tik vijīgs un pēc konsistences ideāls krēms kā nekad. 😀 Pēc peldes atstāju uz galda, lai pieņem istabas temperatūru un tad smērēju kūkā.
Paldies par dalīšanos pieredzē! Reizēm dažādos negadījumos izdodas atklāt jaunus paņēmienus.
Estere
Šeit laikam nejauši sanācis sajaukt lodziņus un jautājums ierakstīts e-pasta adreses vietā. Estere vaicā, vai tad vārīto krēmu netaisa tikai no olu dzeltenumiem. Šī recepte ir no vecas pavārgrāmatas “Reformētā virtuve”, kas izdota vēl Ulmaņlaikos. Un tajā olas izmanto pilnībā. Krēms iznāk ļoti labs. Bet mūsu krājumā ir arī tādas receptes, kurās to taisa no dzeltenumiem, tad krēms iznāk plūstošāks, ar to nevar veidot rotājumus caur turziņu ar konditorejas uzgali. Bet tas ir ļoti garšīgs! Šeit recepte: http://www.garsigalatvija.lv/kremsnite/
Paldies!
Pirmo reizi mēģināju lauku torti.
Vārītais krēms sanāca ideāls, ļoti laba recepte.
Biskvīts – ne tik ļoti. Sanāca blīvs, lumpačains. Turpmāk gatavošu pēc savas pārbaudītās klasiskās metodes (5-6-7 punkts samainīti, vispirms sacilā olas b. un olas dz. un tikai tad iecilā miltus)
Jānostādina ledusskapī vismaz 12 h – lai krēmi un ogas “savelkas” biskvītā
P.S. – cukurs citos produktos ŠĶĪST nevis kūst (Kūst tikai, kad gatavo cukurgailīšus utt)
Paldies, Linda, par dalīšanos! Metodes ir dažādas, šeit ir aprakstīta viena no vecas pavārgrāmatas. Man līdz šim arī biskvīti tā izdodas labi. Bet pamēģināšu Jūsu ieteikumu – varbūt izdosies VĒL labāk : )