Ķimeņu kartupeļu cepumi
Sviesta cepumi
Sviesta cepumi un mūsu opja mīļākie cepumi. Vislabāk, ja tos pa vidu kopā savieno garšīgs ievārījums. Labākie nopērkamie tuvu pie mūsmājām dabūjami Ozoliņa konditorejā Ikšķilē vai Ogrē. Bet ir kāds bet. Tos bieži izpērk, pirms mēs ierodamies. Un tad nekā.
Ievads
Teksts: Sandra Ošiņa
Foto: Valdis Ošiņš
Ķimeņu cepumi ļoti piestāv laikam starp Jāņiem un Pēteriem. Cepumi ir ļoti, patiešām, ļoti garšīgi. Ja cepsi tos viesībām, cepumi pazudīs zibenīgi, to zinām no pieredzes. Tos var cept, vienkārši izrullētus un sagrieztus ar picas vai sviesta nazi strēmelēs, var spiest formas (rēķinies, ka krikumus starp cepumiem nevar izņemt tik viegli kā piparkūku vai smilšu mīklai), vai arī mīklu pamatīgi atdzesēt un sagriezt ar nazi šķēlītēs. Jo cepumi būs plānāki, jo trauslāki un kraukšķīgāki. Patiesību sakot, tie pēc garšas līdzinās klasiskajām ķimeņu standziņām no kārtainās sviesta mīklas, tikai ir daudz vienkāršāk pagatavojami.
1. variants
Es gan neesmu mēģinājusi šajā receptē izmantot jaunos kartupeļus, bet šis ir lielisks veids, kā nolietot vecos, ja šajā laikā tie vēl ir palikuši krājumos. Man ir aizdomas, ka no kartupeļu šķirnes mazliet atkarīgs, cik cepumi būs trausli. Ja tie pēc atdzišanas nav viscaur kraukšķīgi, tos var vēl mazliet pagrauzdēt uz restītēm.
Recepti atradu Zvaigzne ABC izdotajā Minjonas pavārgrāmatā (paldies Vijai Kilblokai par dāvanu!). Tā kā šis ir faksimila izdevums no pagājušā gadsimta sākuma, tajā mērvienības norādītas mārciņās. Šeit svars būs gramos, mazliet noapaļojot.
Recepte Nr. 1564, Kartupeļu stangas
2. un 3. variants
#Viegli pagatavojams ēdiens #Veģetārs ēdiens #Lēti pagatavojams ēdiens
Sastāvdaļas
- 225 g sviesta
- 225 g miltu
- 450 g iepriekšējā dienā ar mizu novārītu kartupeļu
- 1 ola
- Sāls
- Ķimenes pārkaisīšanai
Soļi
Solis 1
Kartupeļus ar mizu liek katlā, pārlej ūdeni, pievieno 2 ēdamkarotes ar kaudzīti sāls un vāra pusstundu vai mazliet ilgāk, atkarībā no izmēra. Kartupeļiem nokāš ūdeni, pārlej uz brīdi aukstu ūdeni, lai labāk nāk nost miziņas, nokāš un atstāj atdzist. Pa nakti kartupeļus ieliek ledusskapī.
Solis 2
Otrajā dienā kartupeļus nomizo un sarīvē uz rupjās rīves. Kartupeļiem bļodā pievieno miltus, šķipsnu sāls un gabaliņos sagrieztu sviestu. Ar nazi to visu sakapā kopā, beigās iesit olu un samīca viendabīgu mīklu, satin to pārtikas plēvē un liek ledusskapī uz vismaz stundu atdzesēties.
Solis 3
Uz pannas, kas ieziesta ar taukvielu, piemēram, ar speķa ādiņu, plāni izrullē ¼ daļu no mīklas. Tālāk var rīkoties trīs dažādos veidos. Izrullēto mīklu var vienkārši sagriezt ar picas nazi vai sviesta nazi strēmelēs. Mīkla cepoties mazliet sarausies, veidojot spraugas pa vidu. (1. variants)
Solis 4
Var izspiest apaļus cepumus ar glāzi vai lietot cepumu formiņas (2. variants). Krikumus, kas paliek starp cepumiem, būs grūti izlasīt. Tos var atstāt un apēst tūlīt pēc izcepšanas.
Solis 5
Var arī atdzesēto mīklu ar nazi sagriezt strēmelītēs un tās salikt uz plātīm (3. variants).
Solis 6
Cepeškrāsni uzkarsē uz 180 °C temperatūru. Cepumus pārziež ar mazliet sakulstītu olu un pārkaisa ar sāli un ķimenēm. Plāti liek cepties 10–15 minūtes. Kad cepumi kļūst zeltaini, ar brūnām maliņām, tie ir gatavi.
Solis 7
Ja pēc atdzišanas cepumi nav pietiekami kraukšķīgi, var tos vēl nedaudz pagrauzdēt siltā krāsnī uz cepamajām restītēm.
Saistītās receptes
Sviesta cepumi
Sviesta cepumi un mūsu opja mīļākie cepumi. Vislabāk, ja tos pa vidu kopā savieno garšīgs ievārījums. Labākie nopērkamie tuvu pie mūsmājām dabūjami Ozoliņa konditorejā Ikšķilē vai Ogrē. Bet ir kāds bet. Tos bieži izpērk, pirms mēs ierodamies. Un tad nekā.
Ķiploku grauzdiņi
Ķiploku grauzdiņi vai rupjmaizes grauzdiņi, sauc kā gribi, bet tā ir viena pamatīga vērtība latviešu virtuvē. Publicējam recepti par godu Latvijas 106. dzimšanas dienai.
Dvēseļu kūkas
Manā bērnībā par Helovīniem neko nezinājām. Augām kā padomju bērni, un mums nebija nekādu dvēseļu. Kur nu vēl mirušajiem! Skolā mūs izglītoja, ka Dieva nav, ir tikai miesa, un ir mūžam nemirstīgais Ļeņins. Toties stāstīja par komunismu, “solot katram pēc vajadzībām, prasot no katra pēc spējām” un tādā garā. Kā vēlāk noskaidrojās, nekas no tā visa nestrādā, solītais komunisms tā arī nepienāca, bet valsts sabruka.