Jāņogu želeja

Pikantā zilo plūmju mērce

Sallijas plūmju mērci ēd pie dažādiem ēdieniem – sākot no pavisam vienkāršiem krekeriem un jebkura veida siera, līdz pat gaļas ēdieniem un pat desiņām. Ja tev mājās ir šādas burciņas, esi vienmēr gatavs uzņemt negaidītus ciemiņus, arī pats sevi vari palutināt, pasmeļot ar karoti biezo mērci kaut pie karstas Vīnes desiņas.

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

24/07/2024 

Jāņogu želeja ir smalka un garda, ja vien to pagatavo meistarīgi. Atceros, bērnībā mamma to taisīja nevārot – izspieda no ogām sulu, pievienoja divas reizes vairāk cukura un tad lēni jo lēni maisīja, līdz cukurs bija izkusis. Reizēm tā lēnā maisīšana bija mans pienākums. Nedrīkstēja uzkult putas, tas bija tiešām ļoti garlaicīgs darbs. Un man želeja tā īsti negaršoja. Tā cirtās kaklā un bija vienkārši ļoti stipri skābi salda. Tāpēc ilgu laiku to ziemas krājumiem negatavoju.

Kad pirms dažiem gadiem ar Valdi bijām nolīgti sagatavot saturu “Latvijas Mediju” tematiskajam žurnālam “Konservē!”, izlasīju daudz dažādu grāmatu un padomu, un Minjonas pavārgrāmatā uzzināju par tādu ātro želejas vārīšanas metodi. Tajā bija padoms brūkleņu želeju vārīt uz stipras uguns, vismaz sākumā, jo tādā veidā tā dzidrinās un iegūst ļoti skaistu krāsu. Tas izrādījās zelta padoms arī jāņogām.

Otra lieta, kas ir svarīga – garšvielas. No interneta dzīlēm uzrunāja vīnogu želejas recepte, kurā sulai vārot pievieno citronu miziņas un rozmarīnu. Tā kā pie vīnogām šis tandēms veic īstus brīnumus, nolēmu izmēģināt tās arī jāņogu želejai. Un arī šeit der lieliski! Šogad nolasīju visas jāņogas līdz pēdējam. Izvārīju želeju par prieku ģimenei un draugiem, kuri ir sajūsmā par šo jauno recepti. Ēdam ar mīksto sieru, ar pankūkām, ar jogurtu vai putru. Ja gadās kāda švakāka veikala bulciņa, liec tikai virsū jāņogu želeju – ir gan skaisti, gan gardi. Valdis sprieda, ka ir gandrīz kā sāļajiem ēdieniem ar kečupu – ar šo kopā var apēst jebko. Tāpēc no sirds iesaku – izvāriet šo želeju, pievienojot rozmarīnu un citronu!

Vēl jāpatur prātā – želejai labāk der jāņogas tūlīt pēc nogatavošanās, neļaujot tām pārgatavoties, tad tajās ir vairāk pektīna – dabīgā recinātāja. Vārot no sulas iztvaiko ūdens, un, kad želeja būs gatava, no sulas un cukura kopējā svara paliks mazliet vairāk par pusi. To der zināt, gatavojot tīrās burciņas. Receptē izmanto parasto, balto cukuru bez jebkādām piedevām, tāpēc želeja patiks arī vegāniem.

Sastāvdaļas

  • Jāņogas
  • Cukurs (svars attiecībā pret ogu sulu 1:1)
  • Vaniļas cukurs vai pāksts pēc izvēles
  • 1 citrons
  • Daži rozmarīna zariņi

Soļi

Solis 1

Ledusskapī ieliek atdzesēties tīru šķīvi, tas būs vajadzīgs, lai vēlāk izmēģinātu želejas gatavības stadiju.

Solis 2

Jāņogas notīra no kātiņiem. Ja ogas ir no pašu dārza un tīras, tās var nemazgāt. Ja ogas ir pirktas tirgū vai veikalā, tās noskalo un notecina caurdurī. Pēc tam ogas sablendē un sulu notecina caur sietu vai izspiež caur marli. (Es ogas tīru, blendēju un notecinu sietā pa daļām – kamēr viena daļa sulas notek, var tīrīt nākamās. Ogu masu uzmanīgi var pamaisīt ar karoti. Kad sulas kļūst mazāk, apakšā izveido tīru vietiņu, pašās beigās biezumus nospiež ar karoti.)

Solis 3

Citronu nomazgā un nogriež plānas mizas strēmeles bez baltās daļas (saskaita, lai zinātu, cik mizas pēc tam jāizņem laukā). Izspiež sulu un pievieno jāņogu sulai.

Solis 4

Nosver sulu un cukuru attiecībā 1:1. Sulu lej lielā katlā, lai varētu to strauji vārīt, pievieno cukuru, ja vēlas, šķipsnu vaniļas cukura vai vertikāli iešķeltu vaniļas pāksti, citronu miziņas un rozmarīna zariņus. Sulu maisot uzvāra un ļauj strauji vārīties, visu laiku uzmanot.

Solis 5

Pēc dažām minūtēm karstumu mazina. Virspusē sakrāsies putas, tās ar karoti noņem un atstāj uz šķīvja.

Solis 6

Pēc dažām minūtēm no ledusskapja izņem atdzesēto šķīvi un sāk pilināt želeju, vērojot, kā tā mainās. Kolīdz sulas lāse vairs netek pa slīpi sagāztu šķīvi, bet tūlīt sabiezē, želeja ir gatava. Arī katla malās var novērot želejas biezēšanu, virsma kļūst tāda kā mazliet eļļaina. Samazina plīts karstumu un vāra lēni. Ar putu karoti izņem citronu miziņas, rozmarīnu un vaniļas pāksti, ja tāda bija pielikta.

Solis 7

Želeju nekavējoties uzmanīgi salej sterilās burkās un cieši aizskrūvē iepriekš nomazgātus, novārītus vāciņus. Desmit minūtes burkas patur otrādi, tad apgriež un atstāj atdzist. Želeja ātri sarecēs.

Solis 8

Uzglabā vēsā vietā, vislabāk ledusskapī. Pēc atvēršanas želeja noteikti jāuzglabā ledusskapī. To lieto, uzmanīgi ņemot karoti pēc karotes, bet nemaisot visu burkas saturu, citādi želeja sāks suloties. Bauda pie jogurta, mīkstajiem sieriem, putras, pankūkām vai ar cepumiem.

Solis 9

Ja vēlas izmantot visu ogu labumu, miziņas un sēkliņas var apliet ar ūdeni, pievienot no želejas izņemtās garšvielas, visu uzvārīt un vēlreiz nokāst. Sulu izmanto limonādes gatavošanai vai kādam latviskam desertam – debesmannai, klimpiņu ķīselim vai buberta mērcei.

Mūsu grāmata

Izpārdota!

Saistītās receptes

Pikantā zilo plūmju mērce

Pikantā zilo plūmju mērce

Sallijas plūmju mērci ēd pie dažādiem ēdieniem – sākot no pavisam vienkāršiem krekeriem un jebkura veida siera, līdz pat gaļas ēdieniem un pat desiņām. Ja tev mājās ir šādas burciņas, esi vienmēr gatavs uzņemt negaidītus ciemiņus, arī pats sevi vari palutināt, pasmeļot ar karoti biezo mērci kaut pie karstas Vīnes desiņas.

Ērkšķogu ievārījums

Ērkšķogu ievārījums

Ērkšķogu ievārījums man saistās ar bērnu dienām, kad zaļās un sārtās ogas lasījām mammas dārzā aso adatiņu klātajos krūmos. Toreiz tas noteikti nebija mans mīļākais ievārījums, nepatika tā specifiskā vārīto ērkšķogu piegarša, un svaigajām ogām pa kluso mēdzu izsūkt suliņu, mizu aizmetot prom.

Pīlādžu želeja. Ir varianti

Pīlādžu želeja. Ir varianti

Pīlādži ir maģiski koki, saistīti ar dažādiem ticējumiem un rituāliem. Visu gadu pīlādzis ir pieticīgs, ainavā neizceļas, pavasarī tam raisās ziedu čemuri, bet uz rudens pusi ar sarkaniem ogu ķekariem tas iemirdzas kā krāšņa rota.

Mūsu sadarbības partneri