Cēsu kliņģeris

Dvēseļu kūkas

Manā bērnībā par Helovīniem neko nezinājām. Augām kā padomju bērni, un mums nebija nekādu dvēseļu. Kur nu vēl mirušajiem! Skolā mūs izglītoja, ka Dieva nav, ir tikai miesa, un ir mūžam nemirstīgais Ļeņins. Toties stāstīja par komunismu, “solot katram pēc vajadzībām, prasot no katra pēc spējām” un tādā garā. Kā vēlāk noskaidrojās, nekas no tā visa nestrādā, solītais komunisms tā arī nepienāca, bet valsts sabruka.

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

18/11/2018

Kliņģeri galdā ceļam nopietnu svinību gadījumos, tas ir cieņā visā Latvijā. Pirms godiem vienmēr notiek spriešana – ko labāk izvēlēties – torti vai kliņģeri? Kliņģeris ir labāks svinībās, kurās piedalās daudz cilvēku, bet cienāšana nenotiek pie galda. Piemēram, jubilejās darba kolektīvos, izlaidumos, skolu un klašu pasākumos. Māksliniece Ērika Māldere atceras viņas vecmāmiņas Vilmas Gulbes padomu: kliņģeris ar smukiem caurumiem jānes raudzībās, ja piedzimusi meitene – nedrīkst nest kūku, jo tad paliks vecās meitās kā tāda kūka.

Kliņģeris mūsu tradīcijās ienācis no baltvāciešiem, no muižu virtuvēm. Labu kliņģeri cep ar drumstalām, rozīnēm un kanēli. Mīklai dzeltenumam var piejaukt safrānu vai olu dzeltenumus. No garšvielām – vaniļu un kardamonu. Salīdzinoši nesen ienākusi mode kliņģeri rotāt ar augļu kompozīcijām, ko pārklāj ar želeju. Vēl viens variants ir saldo kliņģeri pildīt ar vārīto krēmu, žāvētiem augļiem un marmelādes gabaliņiem. Iecienīti ir arī sāļie kliņģeri.

Bieži kliņģeri cep dzimšanas dienās. Reiz mūsu portālā kliņģera recepti bija atradusi kāda sieviete, kura interneta sarunu forumā jautāja pēc padoma, kā viņa savam 5 gadus vecajam dēlam pati to varētu izcept dzimšanas dienas svinībām. Kāda no māmiņām brīdināja, ka izcept kliņģeri nav joka lieta, ir liels risks, ka pirmajā reizē tas var neizdoties, un tad būs sabojāti svētki. Jā, atbildēja puisēna mamma, es labprāt pasūtītu gatavu kliņģeri, bet es dzīvoju Šrilankā, un šeit tas nav iespējams. Tā nu viņa apņēmības pilna ķērās pie darba, un mums bija prieks lasīt, ka viņai viss ir ļoti labi izdevies. Šis stāsts un citi līdzīgi vedina domāt par to, cik dziļi mūsos ir iekodētas tradīcijas, jo pīrāgu, kliņģeru un citas svētku cepumu receptes meklē cilvēki no visām pasaules malām. Cep pīrāgus un kliņģerus Amerikā, Brazīlijā, Austrālijā un citās tālās zemēs.

Kas zina, kurš bijis pirmais cilvēks pasaulē, kurš izcepis kliņģeri. Saglabājies sens stāsts par kādu itāļu mūku, kurš vēlējies apbalvot bērnus par kristīgo tekstu iemācīšanos no galvas. Viņš izcepis kliņģerīšus, lai iepriecinātu par centību, tāpēc šie saldumi simboliski atainoja lūgšanā saliktas rokas, no tā esot radusies tradicionālā kliņģera forma. 

Konditores divās paaudzēs. Ruta Batņa un Evita Smilga.

Šoreiz kliņģera cepšanu varējām mācīties no profesionālas konditores Rutas Batņas, kura ciemojās pie meitas Evitas Smilgas, konditores nu jau otrajā paaudzē. Ruta ilgu gadu garumā, kopš 1970. gada, cepusi kārumus Raunā. Šobrīd aktīvās darba gaitas piebremzējusi, bet neliedz padomu jaunajiem konditoriem. Ruta ar pateicību atceras jaunību un savus pirmos meistarus Ilmāru un Ligitu Ozoliņus, no kuriem savulaik pati mācījusies. Tagad Ruta nodod savas zināšanas meitai Evitai Smilgai, kura šobrīd dzīvo Cēsīs un savās mājās cep kūkas un tortes pēc pasūtījuma.

Evita 2017. gada vasarā piedalījās un guva pirmo godalgu Zaubes Savvaļas garšu festivālā, mājas toršu konkursā. Viņai patīk cept kūkas no dažādām dabīgām izejvielām, izmantot īstu sviestu, vislabāk no Straupes, Latvijas dzērveņu, ābolu vai rabarberu ievārījumus, kurus mēdz radoši kombinēt savā starpā, lai iegūtu vajadzīgo garšu salikumu. Galereijas fotogrāfijās redzamas abu divu, mammas un meitas, rokas, kuras kopīgi veido lielo un skaisto kliņģeri. Brīži, kad viena paaudze otrai nodod savas zināšanas, ir svētīgi.

Receptes sastāvdaļas ir dotas lielam kliņģerim, kādu var izcept tikai lielā, profesionālā cepeškrāsnī. Ja vēlaties cept kliņģeri mājās, izdaliet sastāvdaļas ar divi.

 

Recepti drukātā veidā var atrast Latvijas Mediju izdevumā “Latvijas novadu tradicionālie ēdieni”, izdeviecības veikalā  vai e-veikalā.

Priecīgus svētkus!

#Veģetārs ēdiens #Latviešu virtuves klasika #Svētku ēdiens #Tradicionāls ēdiens

Sastāvdaļas

Mīklai

  • 800 g Dobeles dzirnavnieka kviešu miltu
  • 300 ml vai mazliet vairāk piena 
  • 100 ml saldā krējuma 35 %
  • 150 g sviesta
  • 125 g cukura
  • 2 olas
  • 100 g svaiga rauga
  • 5 g sāls

Pildījumam

  • 300 g sviesta
  • 250 g aprikožu
  • 150 g rozīņu
  • 250 g marmelādes konfekšu
  • Cukurs un kanēlis pārkaisīšanai

    Pārsmērēšanai

    • 1 ola

    Drumstalām

    • 100 g sviesta
    • 100 g cukura
    • 130 g vai mazliet vairāk kviešu miltu

    Soļi

    Solis 1

    Uzsilda siltu pienu un tajā izkausē raugu.

    Solis 2

    Lielā bļodā ber cukuru, sāli un vaniļas cukuru.

    Solis 3

    Izkausē 150 g sviesta.

    Solis 4

    300 ml piena uzsilda kopā ar 100 ml saldā krējuma.

    Solis 5

    Bļodā pie cukura maisījuma ber miltus, iesit olas, pielej sviestu, pienu un krējumu, piejauc pienā izkausēto raugu, mīca mīklu, līdz tā ir elastīga, vijīga un viendabīga.

    Solis 6

    Pārklāj ar dvielīti un liek raudzēt 40 – 50 °C temperatūrā apmēram vienu stundu vai mazliet ilgāk.

    Solis 7

    Mīklu sadala 3 vienādās daļās. Labāk lietot svarus, ja tie ir pie rokas. Katru mīklas piku ar rokām izstiepj un noplacina, lai iznāk garena plāksne. Visām daļām jābūt vienādi garām.

    Solis 8

    300 g sviesta sadala un uzsmērē visām trim daļām. Pēc vēlēšanās var pārkaisīt cukuru un kanēli.

    Solis 9

    Vienai no daļām pārliek marmelādes gabaliņus.

    Solis 10

    Otrai daļai pārliek rozīnes.

    Solis 11

    Trešajai daļai pārliek aprikozes, kuras ir mazliet izmērcētas un sagrieztas gabaliņos.

    Solis 12

    Ar abām rokām saspiež mīklas malas uz vidu, lai tās salīp un pildījums paliek iekšā.

    Solis 13

    Mīklas rullīšus savirpina ap savu asi kā virvītes, lai pildījums labāk turētos iekšā. Virvītes garumam jābūt apmēram 1.5 m (lielajam kliņģerim).

    Solis 14

    Sāk pīt bizē no vidus, sapin vienu galu, apveļ otrādi, tad no vidus pin otru galu. Ja galds nav tik garš, var sapīt vienu galu, ielocīt uz otru pusi un tad pīt otru.

    Solis 15

    Plātij uzklāj cepamo papīru. Pārceļ bizi un veido kliņģera formā. Pavelk galus tievākus un iespiež vietā, kur sāk savienoties vidus vijums. Galus sapin un pabāž zem kliņģera vidus daļas.

    Solis 16

    Sakulsta olu un noziež ar to kliņģeri. Kliņģeris labāk rūgs un būs spīdīgāks.

    Solis 17

    Gatavo drupačas. 100 g sviestu ar pirkstiem saberž drupačās ar 100 g cukura un 130 g vai mazliet vairāk kviešu miltu, rīkojas pēc sajūtas.

    Solis 18

    Drumstalas pārkaisa kliņģerim. Atstāj uzrūgt.

    Solis 19

    Cep uz 175 °C uzkarsētā cepeškrāsnī aptuveni 1 stundu vai kādas desmit minūtes ilgāk, līdz gatavs. Ja cep mazāku kliņģeri, iespējams, tas izcepsies mazliet ātrāk.

    Mūsu grāmata

    Izpārdota!

    Saistītās receptes

    Dvēseļu kūkas

    Dvēseļu kūkas

    Manā bērnībā par Helovīniem neko nezinājām. Augām kā padomju bērni, un mums nebija nekādu dvēseļu. Kur nu vēl mirušajiem! Skolā mūs izglītoja, ka Dieva nav, ir tikai miesa, un ir mūžam nemirstīgais Ļeņins. Toties stāstīja par komunismu, “solot katram pēc vajadzībām, prasot no katra pēc spējām” un tādā garā. Kā vēlāk noskaidrojās, nekas no tā visa nestrādā, solītais komunisms tā arī nepienāca, bet valsts sabruka.

    Zemeņu tartes jeb groziņi

    Zemeņu tartes jeb groziņi

    Zemeņu tartes jeb groziņiIevadsTeksts: Sandra Ošiņa Foto: Valdis Ošiņš Zemeņu tartes vai zemeņu groziņi – kā pareizāk būtu saukt šīs kūkas, es nezinu. Un varbūt tam arī nav nozīmes, galvenais, lai labi garšo. Ja klasiskos groziņus var ēst, paņemot rokā, šīs kūkas ir...

    Violas Bīriņas rabarberu maize

    Violas Bīriņas rabarberu maize

    Violas Annas Bīriņas rabarberu maize ir vienkārši un ātri pagatavojams pavasara gardums. Kā radīts reizēm, kad pēkšņi ierodas negaidīti ciemiņi un gribas pacienāt ar kādu savu cepumu. Ja dārzā aug rabarberi, ledusskapī ir kefīrs un dažas olas, plauktā milti, cukurs un vēl šis tas pa šķipsniņai, pa karotītei, tad vajadzēs vēl tikai mazliet darba un mīlestības, lai tiktu pie smaržīgas un garšīgas rabarberu kūciņas.

    Mūsu sadarbības partneri