Burkānu salāti ar zemesriekstiem
Tunča salāti
Tunča salāti ir lieliski gan ikdienā, gan svētku galdā. Ikdienā vislabāk tos gatavot, ja no pusdienām pāri palikusi bļodiņa aukstu makaronu, vislabāk spirāles formā. Pasta un tuncis garantē sāta sajūtu, bet zaļās salātlapas, gurķi un zaļumi parūpēsies par pavasarīgu garšu un krāsu.
Ievads
Teksts: Sandra Ošiņa
Foto: Valdis Ošiņš
09/01/2021
Burkānu salāti ar grauzdētiem zemesriekstiem un rozīnēm ir vieni no gardākajiem burkānu salātiem, viesībās tie nekad nepaliek pāri. Vai kāds vēl atceras AnRe kafejnīcu no deviņdesmito gadu Rīgas? Šo salikumu tolaik pirmo reizi pagaršoju tieši tur. Tas bija laiks, kad mācījāmies gatavot jaunus ēdienus ar neparastākām sastāvdaļu kombinācijām. Neatceros, vai sastāvs bija tieši tāds, bet noteikti salātos bija burkāni, zemesrieksti un rozīnes, un tos sauca “Vāverīte”. Kaut zinu, ka rozīnes daļai cilvēku raisa nepatiku, un ir pat tādi, kas tās ar maniakālu rūpību izlasa laukā no kliņģera gabaliņa, pieredze rāda, ka šajos salātos tās labprāt ēd pat viņi. Galvenais, lai rozīnes ir kvalitatīvas. Man patīk tās, ko Rīgas Centrāltirgū var nopirkt Vidusāzijas garšvielu stendos. Tur tās pārdod vītinātas, ar sīkiem kātiņiem. Tās var pirms pievienošanas salātiem īpaši labi uzbriedināt.
Mērces garša veidojas no skābā krējuma, grauzdētajiem zemesriekstiem, ķiplociņa, sāls un cukura. Lai gan savs saldums salātiem tiek jau no burkāniem un rozīnēm, dīvainā kārtā šķipsna cukura tos padara tikai vēl labākus. Un vēl salātiem der vismaz pusstundu ievilkties.
Es neesmu mēģinājusi tādu variantu, bet šķiet, ka zemesriekstu vietā varētu lietot arī zemesriekstu sviestu, sajaucot to ar salātu mērci. Vai arī zemesriekstus noteikti var aizvietot ar saulespuķu sēkliņām vai sēklu maisījumu.
Ja kāds rūpējas par veselīgu dzīvesveidu un slaido līniju, skābo krējumu droši var aizvietot ar kādu no bezpiedevu jogurtiem. Mūsmājās labi iet grieķu jogurts, bet der arī jebkurš cits.
#Veģetārs ēdiens #Vienkārši pagatavojams ēdiens #Ātri pagatavojams ēdiens #Lēti pagatavojams ēdiens
Sastāvdaļas
- 4 lieli burkāni
- Liela sauja grauzdētu sālītu zemesriekstu
- Liela sauja rozīņu (labāk vītinātas, bet der arī citas)
- 1 ķiploku daiviņa
- 100–150 ml skābā krējuma vai bezpiedevu jogurta
- Sāls, cukurs pēc garšas
Soļi
Solis 1
Rozīnes noskalo, aplej ar karstu ūdeni. Ja tās ir vītinātās rozīnes, tās var apliet jau iepriekšējā vakarā, tad tās uzbriedīs īpaši sulīgas un apaļas. Ja nav laika, var apliet ar vārošu ūdeni, pirms sāk gatavot salātus.
Solis 2
Grauzdētus, sālītus zemesriekstus vai nu sakapā uz dēļa, vai ar virtuves kombainu rupji samaļ. Nedrīkst šo kombainu procesā pamest nepieskatītu, lai rieksti nesamaļas taukainā masā.
Solis 3
Burkānus nomazgā, nomizo un sarīvē uz rupjās rīves.
Solis 4
Ķiploku daiviņu nomizo, izspiež caur spiedi vai uz dēļa smalki sakapā, vispirms pārgriežot to uz pusēm un plakaniski uzspiežot ar nazi, lai izdalītos sula.
Solis 5
Rozīnēm nolej ūdeni, ja tām ir kātiņi, tos nolasa. Rozīnes nosusina uz papīra dvieļa. Visas sastāvdaļas liek lielākā bļodā, sajauc un ļauj garšām savilkties vismaz pusstundu. Salāti mazliet sulosies, bet tie ar laiku kļūst tikai vēl garšīgāki.
Saistītās receptes
Tunča salāti
Tunča salāti ir lieliski gan ikdienā, gan svētku galdā. Ikdienā vislabāk tos gatavot, ja no pusdienām pāri palikusi bļodiņa aukstu makaronu, vislabāk spirāles formā. Pasta un tuncis garantē sāta sajūtu, bet zaļās salātlapas, gurķi un zaļumi parūpēsies par pavasarīgu garšu un krāsu.
Kartupeļu salāti švābu gaumē
Kartupeļu salāti švābu gaumē ir lieliska piedeva vai patstāvīgs, sātīgs un gards pamatēdiens. Salātus ēd kā piedevu pie desiņām, kotletītēm vai cepeša. Recepti kartupeļu salātiem švābu gaumē, kas gatavoti sātīgā gaļas buljonā un ēdami arī silti, piedāvā Zane Pudule
Koča. Grūbu biezputra
10. oktobrī atzīmē Starptautisko putras dienu. Tam par godu dalīsimies ar kočas recepti. Šo gardo miežu grūbu putru mums gatavoja Edīte Krastiņa, saimniece no Rūjienas puses. Un gatavoja to īstā maizes krāsnī.
Mans variants – uz sausas pannas apgrauzdētas saulespuķu sēklas un piliens olīveļļas. Sāli nelieku gandrīz nemaz.
Paldies, Nora, par dalīšanos!
Iekopēju komentārus no Facebook, lai nenogrimst straumē. Šeit daži labi papildinājumi no Māras Zemdegas.
Mara Zemdega
Diezgan regulāri gatavoju līdzīgus salātus. Tikai zemesriekstu vietā ir grieķu rieksti, rozīnes noteikti gaišās. Tumšās der pie bietēm. Un krējuma vietā majonēze. Tādi salāti ir mūsu ēdienkartē. Ar visu ķiplociņu.
Sandra Ošiņa
Mara Zemdega, Paldies, noteikti ar valriekstiem arī garšīgi. Būs jāpamēģina. Ko vēl liekat pie biešu un tumšo rozīņu salātiem? Tādus arī nav nācies garšot.
Mara Zemdega
Sandra Ošiņa, rīvētas vārītas vai ceptas bietes, tumšās rozīnes, ķiploki, valrieksti un majonēze. Cukurs, sāls un pipari pēc garšas. Viens Pierīgas pašvaldības vadītājs tos reiz nosauca par buduāra salātiem. Bija pārsteigts par garšu kombināciju.
Sandra Ošiņa
Mara Zemdega, paldies, pamēģināsim. Un tik labs nosaukums! Kaut gan uzreiz neveidojas asociācijas, kāpēc tieši buduāra? Ķiploki? Rozā krāsa?
Mara Zemdega
Sandra Ošiņa, nezinu. Laikam baudkāri. (Viņš kāxreiz bija Saulkrastu mērs.) Bet tas jau nav svarīgi. Lai jums garšo!
Sandra Ošiņa
Mara Zemdega, paldies! 🥰
Daina Sondore:
Sveika! Es jau padomju laikos taisīju “vāverīšu” salātus, tā mēs viņus saucām, bet krējuma vietā liku biš biš olīvu eļļu, citrona sulu un cukuru. Tad viņi sanāk “vieglāki.
Daina Sondore, paldies par dalīšanos!