Biezpiena un ogu kūka ar smilšu mīklas pamatni
Dvēseļu kūkas
Manā bērnībā par Helovīniem neko nezinājām. Augām kā padomju bērni, un mums nebija nekādu dvēseļu. Kur nu vēl mirušajiem! Skolā mūs izglītoja, ka Dieva nav, ir tikai miesa, un ir mūžam nemirstīgais Ļeņins. Toties stāstīja par komunismu, “solot katram pēc vajadzībām, prasot no katra pēc spējām” un tādā garā. Kā vēlāk noskaidrojās, nekas no tā visa nestrādā, solītais komunisms tā arī nepienāca, bet valsts sabruka.
Ievads
Teksts: Sandra Ošiņa
Foto: Valdis Ošiņš
Šī ir vasaras recepte, kad dārzos nogatavojas daždažādas ogas. Trīs brīnišķīgu garšu kontrasti – kraukšķīga smilšu mīklas pamatne, maigs biezpiena pildījums un ogu skābenums. Tā kā sezonā vienas ogas nomaina citas, šī kūka neapnīk un pie tās var atgriezties visas vasaras garumā atkal un atkal. Šī kūka ir radiniece smalkām siera kūkām un parastajai biezpienmaizei. Biezpiena masai var mainīt proporcijas atkarībā no tā, kas mājās pieejams. Ja liek vairāk biezpiena, tad mazāk olu. Olu skaits sakrīt ar miltu karošu skaitu. Pamatā, protams, ir biezpiens, olas, cukurs un vaniļas cukurs. Bet var pievienot arī kādu no krēmsiera veidiem, ja tādi akurāt ir ledusskapī. Garša būs vēl labāka. Ziemā var lietot žāvētos vai kompota augļus. Žāvētos augļus var nedaudz atdzīvināt ar verdošu ūdeni. Kompota augļiem jānotecina liekais sīrups.
Sastāvdaļas
Apaļa kūkas forma ar noņemamu malu (man ir 26 cm diametrā)
Smilšu mīklai
- 150 g kviešu miltu
- 100 g auksta sviesta
- 1 ola
- 50 g cukura
- 1 ēdamkarote krējuma vai piena
- šķipsniņa sāls
Biezpiena pildījumam
- 200–400 g biezpiena
- 3–5 olas
- 3–5 ēdamkarotes miltu
- 3 ēdamkarotes mannas putraimu
- Pēc izvēles 200 g krēmsiera (tad biezpienu liek attiecīgi mazāk)
- 100–150 g cukura
- 1 citrona miziņa
- Šķipsniņa sāls
- Pēc izvēles kanēlis pārkaisīšanai
Ogas/augļi
- pāris sauju skābo ķiršu
vai - pāris sauju upeņu vai jāņogu
vai - 6–8 plūmes
vai - citas ogas/augļi pēc izvēles.
Soļi
Solis 1
Sviestu uz rupjās rīves sarīvē bļodā, pievieno miltus, sāli un cukuru un ar pirkstiem saberž drupačas, kas pēc struktūras atgādina mitras smiltis. Pievieno viegli sakultu olu un karoti krējuma (der gan saldais, gan skābais) vai piena. Ātri samīca mīklu bumbā. Ja šķiet, ka mīkla ir pārāk drupana, pievieno vēl nedaudz piena vai krējuma un samīca elastīgu mīklu. Pareizi būtu to satīt pārtikas plēvē un nolikt uz stundiņu ledusskapī. Laika trūkumā esmu cepusi uzreiz, arī tā izdodas gluži garšīgi.
Solis 2
Mīklu plāni izrullē un ieklāj kūkas formā, izveido maliņu, kas blīvi aizdrīvē spraugu starp abām formas daļām. Var šo pamatni minūtes desmit pacept cepeškrāsnī, noklātu ar foliju vai cepamo papīru, kam uzbērti sausi zirņi vai pupiņas. Tad pamatne būs kraukšķīgāka. Bet var arī cept uzreiz kopā ar biezpiena masu.
Solis 3
Biezpienu saberž ar daļu cukura (pievieno krēmsieru, ja to lieto), pierīvē citrona miziņu, pievieno vaniļas cukuru. Kam nepatīk biezpiena kunkulīši, var masu sablendēt.
Solis 4
Sagatavo ogas. Zemenes noskalo, notīra kauslapas un lielākās sagriež. / Upenes vai jāņogas notīra no ķekariem. / Ķiršus noskalo, iztīra kauliņus. / Plūmes noskalo, pārgriež uz pusēm un izņem kauliņus. Ja tās ir lielas, ar nazi dažās vietās iegriež miziņas. Līdzīgi sagatavo citas ogas/augļus. Ja pamatne vēl nav cepta, ieslēdz sildīties cepeškrāsni uz 180 °C.
Solis 5
Olu dzeltenumus atdala no baltumiem. Olu baltumus puto ar šķipsniņu sāls, līdz masa stingra un balta. Dzeltenumiem pievieno atlikušo cukuru un puto, līdz masa kļuvusi gaiša un bieza. Pievieno miltus un mannu.
Solis 6
Olu dzeltenumu masu pievieno biezpienam, samaisa. Pievieno olu baltumu masu un uzmanīgi iecilā.
Solis 7
Daļu ogu liek uz smilšu mīklas pamatnes, pārlej biezpiena masu un virsū liek atlikušās ogas. Ja vēlas, var pārkaisīt kanēli.
Solis 8
Liek cepties apmēram uz stundu, gatavību pārbauda, iedurot koka irbulīti. Tam vajadzētu palikt sausam.
Solis 9
Pasniedz viegli siltu vai atdzesētu. Ļoti labi garšo ar siltu vaniļas mērci.
Saistītās receptes
Dvēseļu kūkas
Manā bērnībā par Helovīniem neko nezinājām. Augām kā padomju bērni, un mums nebija nekādu dvēseļu. Kur nu vēl mirušajiem! Skolā mūs izglītoja, ka Dieva nav, ir tikai miesa, un ir mūžam nemirstīgais Ļeņins. Toties stāstīja par komunismu, “solot katram pēc vajadzībām, prasot no katra pēc spējām” un tādā garā. Kā vēlāk noskaidrojās, nekas no tā visa nestrādā, solītais komunisms tā arī nepienāca, bet valsts sabruka.
Zemeņu tartes jeb groziņi
Zemeņu tartes jeb groziņiIevadsTeksts: Sandra Ošiņa Foto: Valdis Ošiņš Zemeņu tartes vai zemeņu groziņi – kā pareizāk būtu saukt šīs kūkas, es nezinu. Un varbūt tam arī nav nozīmes, galvenais, lai labi garšo. Ja klasiskos groziņus var ēst, paņemot rokā, šīs kūkas ir...
Violas Bīriņas rabarberu maize
Violas Annas Bīriņas rabarberu maize ir vienkārši un ātri pagatavojams pavasara gardums. Kā radīts reizēm, kad pēkšņi ierodas negaidīti ciemiņi un gribas pacienāt ar kādu savu cepumu. Ja dārzā aug rabarberi, ledusskapī ir kefīrs un dažas olas, plauktā milti, cukurs un vēl šis tas pa šķipsniņai, pa karotītei, tad vajadzēs vēl tikai mazliet darba un mīlestības, lai tiktu pie smaržīgas un garšīgas rabarberu kūciņas.