Baraviku zupa “polevka”

Tomātu kabaču zupa

Tomātu kabaču zupa, kuru var uzvārīt no šīm divām sastāvdaļām un kāda atvilktnē aizmirsta buljona kubiņa. Recepti piedāvā mana feisbuka draudzene Zuzanna Peonija, sirsnīgs paldies par dalīšanos. Lūk, viņa raksta šādi: “Recepti atradu pirms dažiem gadiem FB arhīvā. Viss ir pavisam vienkārši!

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

31/07/2024

Baraviku zupas “polevka” recepte ir no Zojas Jevdokimovas ģimenes pūra. Zoja vieglu sirdi piekritusi piedalīties Sēlijas kultūras programmā “Sēņu dzīves noslēpums” un gatavot šo zupu foto kameras priekšā, bet vēlāk raizējusies: kā tas notiks? Vai viss izdosies? Tad atvērusi bībeli, un tur stāvējis rakstīts: neuztraucies, es būšu ar tevi! “Tādas sēnes, kādas gribēju, mežā tomēr neatradu”, meistarklases dienā bēdājās Zoja, “tur Dieviņš nepalīdzēja”.

Zoja ar patiku stāsta par agrajiem, rasainajiem rītiem, jo lielu prieku viņai sagādā pastaiga pa mežu. Stāstot par recepti, kā pirmo soli Zoja min sēņošanu, bez tās zupas baudījumam viena daļa būs nolaupīta. Tā kā šoreiz baravikas karstā laika dēļ ātri ir pāraugušas, šo zupu Zoja vārīja no pērnajām saldētajām baravikām. Zupa tāpat izdevās brīnumaini garda. Lielo baraviku sagrieza tikai bildei, zupai tā jau esot par vecu. Bet tas ir pieredzējušu saimnieču trumpis – viņas spēj uzburt visgardākos ēdienus arī tad, ja pēkšņi kāda no sastāvdaļām nav pieejama, un viņu virtuvēs vienmēr ir kādi slepenie krājumi.

Zupas recepte ģimenē ir saglabājusies no vectēva. Vārds “polevka” ir sens zupas nosaukums, iespējams, nācis no poļiem (polewka), līdzīgi zupu sauc arī Čehijā (polévka). Iespējams, no turienes nosaukums ienācis Zojas ģimenē, jo vectēvs daļu mūža ir dzīvojis Polijā. Latgales ģimenēs bieži kopā sanākušas dažādu tautu tradīcijas un receptes. Tāda ir šīs vietas vēsture. Tāpēc Latgales ēdieni ir atšķirīgi no citiem Latvijas novadiem, savdabīgi, ar citu tautu radniecīgiem nosaukumiem un savdabīgām garšām. Tā kā Latgalē dzīvo daudz kristiešu – katoļi, pareizticīgie un vecticībnieki, kuriem jāievēro gavēnis, visi sēņu ēdieni ir cieņā. Tie rada sātu arī bez gaļas. Zojas ģimenē gavēnis ir trešdienās un piektdienās. Tad polevkai nelieto gaļas buljonu, bet zupu vārā tīrā ūdenī.

Kad garšojām zupu, raisījās sarunas, vai tādai zupai, kam maize jau pievienota, vēl vajag klāt pasniegt rupjmaizi? Gaumes lieta. Kaut kā tā pierasts. Senos laikos Eiropas tautas maizi bieži pievienoja zupai, tas atgādina Viduslaiku receptes. Lielā katlā vārīja biezus virumus, un bez citām sastāvdaļām pievienota maize ikvienai zupai piedeva tumīgumu un sātu. Polijā mēdz vārīt zupas, kurās pievieno rudzu maizes ieraugu, piemēram, žureku vai arī Gdaņskas polevku. Iespējams, ģimenēs, kur ieraugs  nebija pieejams, pievienoja izmērcētu, saberztu maizi.

Medumu saimnieces priecājas par sava pagasta nosaukumu – no vārda medus. Cik daudz vietām Latvijā ir tik gards nosaukums? Liepu ziedu laikā Medumos tiešām visapkārt saldi smaržojot ziedošie koki un dūcot bites. Un arī bitenieku netrūkstot. Bet meistarklases dienā lieliskās, sirsnīgās Latgales saimnieces mūs sagaidīja ar spirdzinošām bērzu sulām ar melisu un interesantu tēju no vīnogu lapām un piparmētras. Paldies par šo skaisto dienu (2024. gada 25. jūliju) Zojai,  Diānai Mikulanei, kura turpat blakus gatavoja sēņu pankūkas, un svētku organizatorei, Medumu pagasta kultūras darba vadītājai Anitai Drozdovai!

Recepte tapusi projekta “Sēņu dzīves noslēpums” (nr. SKP2024/16) ietvaros.

Projekts “Sēņu dzīves noslēpums” Nr. SKP2024/16 tiek īstenots ar Sēlijas kultūras programmas finansiālu atbalstu un tiek realizēts ar biedrību “Medumu Cerība” sadarbībā ar Augšdaugavas novada Kultūras un Tūrisma pārvaldi.

#sēlijassalas #sēlijaskultūra

Sastāvdaļas

  • Buljons (var lietot gaļas vai dārzeņu buljons, vai izmantot buljona kubiņu)
  • 2–3 rupjmaizes šķēles
  • 2–3 ēdamkarotes ķimeņu sēklu
  • 1 liels sīpols
  • 2–3 burkāni
  • 5 kartupeļi
  • Baravikas – svaigas vai saldētas, izkarsētā veidā apmēram 0,5–0,7 l
  • Garšvielas: sāls, piecu piparu maisījums, lauru lapas, diļļu zieda galva ar kāta gabalu

Pasniegšanai

  • Lociņi un dilles, rudzu maize, skābais krējums pēc izvēles

Soļi

Solis 1

Notīra un sagriež gabalos baravikas. Var tās vispirms atsevišķi novārīt, bet tas nav obligāti. Ja lieto saldētas sēnes, tās var atlaidināt.

Solis 2

Iemērc ūdenī rupjmaizes šķēles.

Iemērc ķimeņu sēklas. Tām vēlāk nolej ūdeni un mazliet saberž, lai izdalās smarža.

Solis 3

Nomizo un sagriež sīpolu.

Solis 4

Nomizo un sagriež kartupeļus.

Solis 5

Nomizo un sagriež burkānus.

Solis 6

Sasmalcina dilles un lociņus.

Solis 7

Katliņā lej buljonu (Zojai bija liellopu buljons, bet var lietot arī dārzeņu, sēņu vai buljona kubiņu; ja nav nekādu citu variantu, var zupu vārīt tīrā ūdenī).

Solis 8

Katlā pievieno burkānus.

Solis 9

Katlā pievieno kartupeļus.

Solis 10

Katlā pievieno sīpolus.

Solis 11

Katlā pievieno sēnes.

Solis 12

Pievieno garšvielas: sāli, lauru lapas un piecu piparu maisījumu.

Solis 13

Pievieno diļļu ziedu un kātu.

Solis 14

Pievieno izmērcētās un mazliet saberztās ķimeņu sēklas.

Solis 15

Kad kartupeļi un burkāni ir mīksti, caur sietiņu izberž un zupai pievieno izmērcēto rupjmaizi.

Solis 16

Zupu pasniedz karstu, pārkaisot sasmalcinātus zaļumus pēc garšas un pievienojot skābo krējumu.

Mūsu grāmata

Izpārdota!

Saistītās receptes

Tomātu kabaču zupa

Tomātu kabaču zupa

Tomātu kabaču zupa, kuru var uzvārīt no šīm divām sastāvdaļām un kāda atvilktnē aizmirsta buljona kubiņa. Recepti piedāvā mana feisbuka draudzene Zuzanna Peonija, sirsnīgs paldies par dalīšanos. Lūk, viņa raksta šādi: “Recepti atradu pirms dažiem gadiem FB arhīvā. Viss ir pavisam vienkārši!

Stragnams

Stragnams

Stragnams ir aukstā zupa kurzemnieku gaumē. Agrākos laikos to gatavoja no sālītas siļķes un visādiem pašaudzētiem dārza labumiem: dillēm, lociņiem, pētersīļiem, svaigiem un/vai sālītiem gurķiem (der arī marinēti) un no rūgušpiena, ko saimniece saraudzēja no pašu govs piena, klāt ēdot karstus, mundierī vārītus jaunos kartupelīšus.

Auksti kūpināt’ buš’ zup’

Auksti kūpināt’ buš’ zup’

Zupa no auksti kūpinātām butēm stāsta veidā manā galvā dzīvo jau daudzus gadus, par to ne reizi vien biju dzirdējusi no draudzenes Ingas. Nu beidzot zupa mūsu šķīvjos nonāca pa īstam.

Mūsu sadarbības partneri