Svētku kliņģeris
Dvēseļu kūkas
Manā bērnībā par Helovīniem neko nezinājām. Augām kā padomju bērni, un mums nebija nekādu dvēseļu. Kur nu vēl mirušajiem! Skolā mūs izglītoja, ka Dieva nav, ir tikai miesa, un ir mūžam nemirstīgais Ļeņins. Toties stāstīja par komunismu, “solot katram pēc vajadzībām, prasot no katra pēc spējām” un tādā garā. Kā vēlāk noskaidrojās, nekas no tā visa nestrādā, solītais komunisms tā arī nepienāca, bet valsts sabruka.
Ievads
Teksts: Sandra Ošiņa
Foto: Valdis Ošiņš
Ingrīda Legzdiņa ir konditore ar 32 gadu darba stāžu. Viņas ceptos kliņģerus esam pasūtījuši mācību centra “Digital Guru” semināriem un kursu noslēgumiem. Tā kā mūsu sadarbība jau ilgst vairākus gadus un kliņģeri allaž bijuši izcili, lūdzām konditorejas īpašnieku Māri, vai mēs varētu ciemoties, fotografēt, aprakstīt un publicēt bildes, kā top gardais kliņģeris.
Mums par lielu prieku, saspringtajā pirmssvētku dienā drīkstējām ielūkoties smaržu un garšu valstībā, kur, miltiem putot, notiek noslēpumainās burvestības.
Darba gaitā (oh, Ingrīdas augstā meistarība! Viss notika kā paātrinātā filmā) vienojāmies, ka visu sastāvdaļu mēru un svaru šeit nebūs, jo Ingrīda tās liek/ber/lej uz acumēra vai lietojot savas lāpstiņas vai ierastos traukus, vārītais krēms un drumstalas bija sagatavotas jau iepriekš. Ingrīda apstiprina, ka rauga mīkla kliņģerim ir jāsajūt ar rokām. To var iegūt ar pieredzi. Mēģiniet! Ja vēlaties šo kliņģeri nobaudīt tieši tādu, kādu to cep Ingrīda, to var pasūtīt, zvanot pa telefonu 26555787 Mārim Drēviņam.
Sastāvdaļas
- olu dzeltenumi
- raugs
- nedaudz cukura ieraugam
- nedaudz kviešu miltu ieraugam
- margarīns
- silts piens
- kviešu milti (lai mīkla būtu labi veidojama)
- rozīnes
- cukurs
- sāls
- vārītais krēms (bez sviesta)
- marmelādes
- drumstalas
- pūdercukurs pārkaisīšanai
Soļi
Solis 1
Iejauc ieraugu, atstāj siltā vietā, kamēr raugs sāk darboties.
Solis 2
Izkausē margarīnu, uzsilda pienu.
Solis 3
Ieraugu jauc bļodā ar izkausēto margarīnu un silto pienu, cukuru, vanilīna cukuru, olas dzeltenumiem un sāli.
Solis 4
Pievieno miltus.
Solis 5
Pievieno iepriekš izmērcētas rozīnes, tā, lai tās pirms iejaukšanas mīklā nedaudz apvārtītos miltos.
Solis 6
Mīca mīklu, lai tā būtu labi veidojamā konsistencē.
Solis 7
Mīklu sadala divās vienādās daļās, izveltnē garenos rullīšos.
Solis 8
Pēc tam katru no tām, stiepjot un veidojot, izvelk tievus un garus.
Solis 9
Ar veltni izveltnē, lai izveidotu plakanas mīklas lentes.
Solis 10
Sagatavo vārīto krēmu.
Solis 11
Ar konditorejas šprici krēmu spiež uz lentēm visā garumā pret vidu.
Solis 12
Marmelādes sagriež gabaliņos.
Solis 13
Marmelādes gabaliņus izkārto virs krēma.
Solis 14
No vienas malas lenti pārloka visā garumā krēmam un ar pirkstiem saspiež tā, lai krēms nenāktu laukā.
Solis 15
Otru lentes malu pārliek pamīšus šuves vietai un arī piespiež un nostiprina. Tāpat rīkojas ar otru mīklas lenti.
Solis 16
Sāk veidot pīni, abas daļas vispirms vidū sakrustojot.
Solis 17
No vidus sāk pīt kliņģeri vispirms uz vienu pusi un tad turpina no vidus uz otru pusi, līdz viss savīts.
Solis 18
Veido kliņģera apaļo formu, abus galus vidū savienojot un savijot.
Solis 19
Nobeidz, savītos galus piestiprinot pret vidu.
Solis 20
Liek kliņģeri uz ietaukotas plāts.
Solis 21
Ieziež ar sakultu olu.
Solis 22
Nokaisa ar drumstalām. Liek uzbriest 50 °C temperatūrā ~ 40 minūtes. Tad cep 180 °C temperatūrā vēl ~ 30 minūtes.
Solis 23
Atdzesē un pārkaisa ar pūdercukuru. Daudz laimes, Latvija!
Saistītās receptes
Dvēseļu kūkas
Manā bērnībā par Helovīniem neko nezinājām. Augām kā padomju bērni, un mums nebija nekādu dvēseļu. Kur nu vēl mirušajiem! Skolā mūs izglītoja, ka Dieva nav, ir tikai miesa, un ir mūžam nemirstīgais Ļeņins. Toties stāstīja par komunismu, “solot katram pēc vajadzībām, prasot no katra pēc spējām” un tādā garā. Kā vēlāk noskaidrojās, nekas no tā visa nestrādā, solītais komunisms tā arī nepienāca, bet valsts sabruka.
Zemeņu tartes jeb groziņi
Zemeņu tartes jeb groziņiIevadsTeksts: Sandra Ošiņa Foto: Valdis Ošiņš Zemeņu tartes vai zemeņu groziņi – kā pareizāk būtu saukt šīs kūkas, es nezinu. Un varbūt tam arī nav nozīmes, galvenais, lai labi garšo. Ja klasiskos groziņus var ēst, paņemot rokā, šīs kūkas ir...
Violas Bīriņas rabarberu maize
Violas Annas Bīriņas rabarberu maize ir vienkārši un ātri pagatavojams pavasara gardums. Kā radīts reizēm, kad pēkšņi ierodas negaidīti ciemiņi un gribas pacienāt ar kādu savu cepumu. Ja dārzā aug rabarberi, ledusskapī ir kefīrs un dažas olas, plauktā milti, cukurs un vēl šis tas pa šķipsniņai, pa karotītei, tad vajadzēs vēl tikai mazliet darba un mīlestības, lai tiktu pie smaržīgas un garšīgas rabarberu kūciņas.
Kā gatavo vārīto kremu?
Kā gatavot vārīto krēmu, lūdzu, skatieties šeit:
http://www.garsigalatvija.lv/zemenu-rulete-jeb-klasisks-rollbiskvits-ar-zemenem-un-varito-kremu/
Vienīgā atšķirība, ka kliņģerim lieto tikai to krēma daļu, ko savāra no piena, olām, cukura un miltiem, nepievienojot sviestu.
Labdien, man vienīgajai vairs nerādās sastāvdaļu daudzumi?
Labdien! Sastāvdaļu daudzumus noņēmām, respektējot viedokli, ka iesācājiem, kuriem “uz aci” mērs neko nepalīdz, var iznākt liela vilšanās un sabojāti produkti. Bet konditore neko mūsu acu priekšā nesvēra, bet rīkojās pēc gadiem iestrādātas izjūtas. Ja vēlaties, varu nosūtīt uz epastu savu šī kliņģera adaptēto versiju.
Labdien,
Man gribetos sastavdalu daudzumu, vienmer pirmo reizi gatavoju pec recepte noradita un pec tam jau vados vai ko vajag mainit.
Kaut ka uz sanak uz dullo laist bez daudzuma. ja iespejams ludzu nosutiet sastavdalu daudzumu uz r.nazare@hotmail.com
Paldies
nemaz neraudzē mīklu??? kur palika olu dzeltenumi???
Par raudzēšanu – raudzē tikai ieraugu, kādu pusstundu. Pēc tam kliņģeris uzrūgst cepoties.
Par olu dzeltenumiem – paldies, ka pamanījāt misēkli. Tūlīt izlabošu.
Kā īsti taisa to ieraugu? Tā arī nesapratu.
Labdien, Sintija! Kā jau iepriekš minēts, šī recepte bildēta pie konditores, kurai apsolījām, ka nepublicēsim ļoti precīzi visu, kas tiek darīts. Respektējam, ka profesionāļiem, kas ar to pelna naudu, ir savu knifi, ar ko tie nevēlas dalīties konkurences dēļ. Kā taisa ieraugu, apraksts un procesi redzami šeit: http://www.garsigalatvija.lv/tejas-maize-jeb-bisu-duriens/. Tā ka var ņemt daļu no receptē minētajām sastāvdaļām un rīkoties līdzīgi.
Tad jau vareja vispar nelikt nekadu recepti…. Priekskm cilvekiem recepte, ja nevar pec tas vadities un pagatavot….
Labdien, vai ir varianti, lai neliktu rozines?
Sveika, Kate! Protams, katrs šeit minētās piedevas var pievienot vai nepievienot pēc savas garšas. Vienkārši nelieciet to, kas negaršo. Rozīnes var aizvietot ar riekstiem, kaltētām dzērvenēm vai ķiršiem, bet var cept arī tādu kliņģeri, kur tikai mīkla vien. Pret drumstalām un kanēli gan laikam nevienam nav iebildumu.
Labdien, vai tiešām miklai tiek ņemtas uzrādītās sastāvdaļas 125 g slapjā rauga? 700 g miltu? Man sekojot šīs receptes norādēm mīkla sanāca daudz par mīkstu, vārītais krēms neturējās iekšā, pat nevarēju to veidojumu uzlikt uz plāts. Kur varēja būt mana kļūda? Skrupulozi sekoju visām norādēm, tāpēc neizpratne vēl jo lielāka. Kā citiem eksperimentētājiem veicies ar šo kliņģera recepti?
Jau iepriekš pateicos par atbildi.
Labdien, Zane! Ievadā rakstījām, ka sastāvdaļu daudzumi šai receptē ir aptuveni. Raugs bija tiešām tik daudz, bet miltus Ingrīda bēra uz “acumēra” – sākotnēji tos var bērt tik daudz, kā te minēts, bet vajag papildināt vēl, ja šķiet, ka mīkla ir pārāk šķidra. Tai jābūt labi veidojamai. Ļoti žēl un atvainojamies, ja viss nav izdevies kā iecerēts. Lai recepte būtu skaidrāka, pievienosim vēl kādus paskaidrojumus pie sastāvdaļām.
Ideaala klinnggera recepte!! Visi ggimenee teica un slaveeja…miiksts un nu lloti garssiigs!! Paldies!!:)
Paldies, mums prieks, ja izdevās, tā, ka garšoja visai ģimenei!
Labdien!
Gribu šito pamēģināt. Sakiet, lūdzu, vai šis daudzums pietiek standarta cepeškrāsns cepampannai?
Labdien, Kristīne! Bildēs redzamais kliņģeris ir cepts lielā krāsnī. Domāju, ka miltus parastajai krāsnij vajag ņemt ne vairāk par 500 g, attiecīgi visu citu rēķinot mazāk. Ja mīklas būs par daudz, kliņģeris uzbriedīs pa visu pannu un zaudēs raksturīgo formu. Lai izdodas!
Es no šī uzrādītā mīklas daudzuma izcepu burvīgus 2 nelielus kliņģeris, paldies jums par šo jauko, skaidro recepti.
Jā, tur noteikti iznāk divi nelielāki! Jauki, ja izdevās, priecīgu Latvijas dzimšanas dienu!
Vēl man radās šāds jautājums – vai pietiek ar to vārīta krēma daudzumu (http://www.garsigalatvija.lv/zemenu-rulete-jeb-klasisks-rollbiskvits-ar-zemenem-un-varito-kremu/)?
Man tādas aizdomas, ka tomēr vajadzētu dubultot to krēma daudzumu priekš kliņģera.
Ja mīkla būs mazāk, vajadzētu pietikt. Pamēģiniet pirmajā reizē ar šo daudzumu, ja liksies, ka tomēr par maz, nākamajā var likt vairāk. Krēms gan ir tik garšīgs, ka atlikumu var pēc tam apēst tāpat vai ēst klāt gatavam kliņģerim. Tādā gadījumā var taisīt dubultporciju.
Ja mīkla būs mazāk, vajadzētu pietikt. Pamēģiniet pirmajā reizē ar šo daudzumu, ja liksies, ka tomēr par maz, citreiz var likt vairāk. Krēms gan ir tik garšīgs, ka atlikumu var pēc tam apēst tāpat vai ēst klāt gatavam kliņģerim. Tādā gadījumā var taisīt dubultporciju.
Paldies, cepu jau reizes 5.Ģimene ļoti slavēja.Vienkārši brīnišķīga recepte. Lielu lielais paldies:)
Paldies, Lita, ka padalījāties ar pieredzi! Cerēsim, ka labie panākumi iedrošinās arī citus cepējus. Kliņģeris – tas ir nopietni. Augstākā pilotāža! Ja reiz tas izdodas, tad izdosies jebkas no rauga mīklas.
Man sanāca, loti garsigi,bet loti salds. ES nākamreiz liktu mazāk cukura, un pierivetu citrona\apelsinu mizu pie mīklas, interesantākai garšai.
Sveika, Vita! Protams, saldumu katrs var pieregulēt pēc savas garšas. Lai izdodas atrast savu ideālo variantu!
No kā mīkla tik dzeltena.?
Sintija, mīklai Ingrīda jauca klāt olas, kuru dzeltenumi bija diezgan koši, un lietoja arī diezgan dzeltenu margarīnu. Nekādas krāsvielas nelietoja. Ja vēlas, var izmēģināt pievienot nedaudz safrāna – drīksniņas vispirms aplej ar karstu ūdeni un piejauc mīklai kādu drusku. Uzmanīgi, jo safrāns ir ar izteiktu garšu, pārspīlēt nevajag.
Paldies par recepti. Šis bija mans pirmais kliņģeris ko cepu. Vadījos pēc receptes, vienīgi cukuru liku pēc garšas – uz aci. Miltus bēru arī pēc izjūta, bet bija nepieciešami apmēram tik cik teikts. Ir tā, ka sākumā mīkla lipa pie rokām, bet es mīcīju tik ilgi un mētāju pret galdu, kamēr tā kļuva veidojama.
Es no mīklas izveidoju vairākus vienas kārtas kliņģerīšus. Iznāca ļoti gardi.
Prieks, ka izdevās, Evija! Kliņģeri nav viegli izcept, ja pirmajā reizē jau uzreiz ir labs, tad jau nākamajās būs tikai vēl labāks!
Liels paldies, ļoti gards. Viss sanaāca.
Lai priecīgas un garšīgas Lieldienas, Andra!
Paldies par recepti/ Cepu jau otro reizi! Miltus lieku “uz aci”, lai nav ne par mikstu, ne par cietu miikla. Drizaak jau miksta, vienigais kriteerijs – lai neplust un var veidot. Dzivoju Sibirijaa un sheit loti noverteeju Latvijas gardumus!
Paldies par labiem vārdiem, lai labi gardi arī turpmāk!
Paldies par garsigo recepti.Izdevas loti labi, visiem garsoja, prasija papildus porciju!Sis bija mans pirmais klingeris!
No sirds priecājamies par pirmo gardo izdevušos kliņģeri – tas nav vienkārši, paties!
Sveiki kā var zināt rauga mīklu cik vajag lai kliņģeris būtu kilograms vai tiem pašiem pīrādziņiem
Sveika, Antra!
Ja vēlaties mazāku kliņģeri, daliet visu sastāvdaļu daudzumus ar 2. Tad labāk varbūt cept kliņģeri bez krēma, jo mazākam to būs grūti sapildīt. Pīrāgu mīklu, lūdzu, skatiet šeit: http://www.garsigalatvija.lv/speka-piragi/
English translation for recipies for piparkukas, klingeris and Abolu platsmaize and Rupjmaize. My mother used to always make these and I never got the chance to have her give me the recipies before she died. My children now are asking me for those recipies that they also enjoyed when she was alive. I do make the pierogi she used to make often. thank you
Dear Rasma, thank you for your comment. We are delighted that you and your family appreciate Latvian cuisine. Unfortunately, we do not yet have time to post translations of other languages on this website, please use either google translate or hugo.lv