Siļķe kažokā
Ķiploku grauzdiņi
Ķiploku grauzdiņi vai rupjmaizes grauzdiņi, sauc kā gribi, bet tā ir viena pamatīga vērtība latviešu virtuvē. Publicējam recepti par godu Latvijas 106. dzimšanas dienai.
Ievads
Teksts: Sandra Ošiņa
Foto: Valdis Ošiņš
17/11/2012
Siļķe kažokā ir gadu gaitā pārbaudīts ēdiens, kuru tiklab slinkuma vai laika trūkuma mākti ļautiņi var iegādāties lielveikalu kulinārijas stendos, bet čaklākie var uzmeistarot paši. Pēdējiem ir iespēja izvairīties no pārāk treknām vai aizdomīgas izcelsmes sastāvdaļām, kā arī variēt ar slāņiem un parūpēties, lai siļķes būtu gana daudz, un pārējās sastāvdaļas likt pēc garšas vai tā brīža atradumiem ledusskapī. Rudens ir īpaši piemērots gada laiks, lai kažoku saliktu no sulīgām un sarkanām, saldām bietēm, burkāniem un miltainiem jaunās ražas kartupeļiem.
Mūsu ģimenē ir kāds, kurš kategoriski atsakās ēst svaigus sīpolus. Veidā, kad siļķes kažoku veido atsevišķās porcijās, kā šeit būs redzams, var sīpolus nelikt. To vietā var likt lociņu slāni. Siļķes kažokam vēlams dažas stundas ievilkties, tad garšas sasūcas un veido īsto buķeti.
#Veģetārs ēdiens #Vienkārši pagatavojams ēdiens #Lēti pagatavojams ēdiens #Tradicionāls ēdiens #Latviešu virtuves klasika
Sastāvdaļas
- 2 siļķes vai 4 siļķu filejas
- 2 cieti vārītas olas
- 1 liels vai 2 mazi ar mizu vārīti kartupeļi
- 1 ar mizu vārīts burkāns
- 1 liela vai 2 mazas ar mizu vārītas bietes
- 1 sīpols (vai zaļie lociņi)
- 200 ml skāba krējuma
- 200 ml majonēzes
Soļi
Solis 1
Ja ir nopirktas veselas siļķes, tās notīra. Siļķu filejas sagriež gabaliņos.
Solis 2
Olas noloba, saknes nomizo un sarīvē uz rupjās rīves katru veidu atsevišķi, bietes atstājot pēdējās. Olas smalki sagriež. Saliek sastāvdaļas atsevišķos traukos.
Solis 3
Lielākā traukā vai vairākos mazos sāk kārtot slāņus. Pirmos liek siļķes gabaliņus.
Solis 4
Pārklāj ar krējumu.
Solis 5
Liek kārtiņu kartupeļu.
Solis 6
Pārklāj ar majonēzi.
Solis 7
Liek sīpolu vai loku kārtu.
Solis 8
Pārklāj ar krējumu.
Solis 9
Liek kārtiņu burkānu.
Solis 10
Pārklāj majonēzi.
Solis 11
Liek kārtiņu biešu.
Solis 12
Pārklāj ar krējumu.
Solis 13
Pārkaisa ar sakapātām olām.
Solis 14
Liek uz svētku galda (paldies Elīnai Krūmiņai no Trikātas par svētku mājiņām!)
Solis 15
Pārliek pārtikas plēvi vai vāku, liek ledusskapī uz dažām stundām savilkties.
Solis 16
Labu apetīti!
Saistītās receptes
Ķiploku grauzdiņi
Ķiploku grauzdiņi vai rupjmaizes grauzdiņi, sauc kā gribi, bet tā ir viena pamatīga vērtība latviešu virtuvē. Publicējam recepti par godu Latvijas 106. dzimšanas dienai.
Ātrais Jāņu siers
Jāņu siers vai nu ļoti garšo, vai negaršo nemaz. Tomēr Jāņos to ceļ galdā jebkurā gadījumā, jo tas ir rituāls ēdiens, apdziedāts Jāņu dziesmās kopš senseniem laikiem.
Pupiņu pastēte
Vai tomēr pupiņu smēriņš? Vai varbūt biezenis? Vai ķausis? Sauc, kā gribi, šo blendēto pupiņu masu ar dažādām piedevām, atdzesētu smērē uz maizītes, ēd ar karoti, siltu var ēst kā piedevu vai pamatēdienu. Ja kartupeļu biezeni ar baudu ēd ikviens, tad līdzīgā veidā pagatavotas pupiņas līdz šim nav tik ļoti ierasts ēdiens.