Ātrais Jāņu siers

Zahertorte

Zahertorte ir ļoti bagātīga un šokolādīga torte, pildīta ar aprikožu ievārījumu. Tā ir viena no Vīnes vizītkartēm, un, ciemojoties skaistajā Austrijas galvaspilsētā, tortes gabaliņš noteikti jāpagaršo ikvienam. Ja tev nav iespēju turp aizbraukt, vari vismaz izcept slaveno torti.

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

Jāņu siers vai nu ļoti garšo, vai negaršo nemaz. Tomēr Jāņos to ceļ galdā jebkurā gadījumā, jo tas ir rituāls ēdiens, apdziedāts Jāņu dziesmās kopš senseniem laikiem. Nu jau kādu laiku Jāņu siera recepte reģistrēta Eiropas “Garantētu tradicionālo īpatnību produktu reģistrā”, un Jāņu sieru ar tieši tādu nosaukumu drīkst tirgot tikai tie ražotāji, kuri iekļauti reģistrā. Viņiem siers jāražo atbilstoši tajā noteiktajai produkta specifikācijai. Tiktāl par veikalā vai tirdziņos nopērkamajiem sieriem. Ja kāds no ražotājiem nevēlas iziet šo sertifikāciju (Dārgi? Ilgi? Sarežģīti? Nav motivācijas?), tad tirgo Jāņu sieru, nosaucot to par Ķimeņu sieru, Līgo sieru vai vēl kā citādi, paļaujoties, ka pircējs to tāpat atpazīs pēc formas, krāsas un pievienotajām ķimenēm. Es nezinu, kāpēc, bet man šie sertificētie sieri neiet pie dūšas. Nepatīk to plastilīnam līdzīgā struktūra (ļoti atvainojos, ja kādam no visiem ražotājiem tas tā nav!).

Bieži nācies dzirdēt arī tādas runas: “Ko jūsmājās pēc svētkiem dara ar neapēsto Jāņu sieru? Mums, ziniet, visi viesi saveda, un pēc tam nezinām, ko ar to darīt.”

Kopš esmu sākusi sieru gatavot pati, mūsmājās siers pāri nepaliek. Es gan netaisu lielu rituli, bet to, ko uztaisu, pāris dienās arī apēdam. Ar patiku un garšu, nevis lielu pierunāšanu. Godīgi sakot, man vislabāk Jāņu siers garšo silts, tūlīt pēc pagatavošanas. Īpaši kopā ar meža zemenēm (der arī no dārza).

Kopš esmu atklājusi šo recepti no Marijas Feldmanes pavārgrāmatas “Jaunā virtuve” (Valters un Rapa, LNDB), sieru gatavoju ļoti ātri: “2 kg biezpiena, 1 l salda piena, 200 g sviesta, 4 olas, ķimenes, sāls. Verdošā pienā ber biezpienu, uz ātras uguns maisot vāra, līdz sabiezē, salej kulītē, ļauj sulai notecēt, liek atpakaļ katlā, pieliek sviestu, piesit olas, pieber ķimenes, sāli, maisot uzkarsē, ieliek drēbē, sasien – nosloga līdz rītam. (M. Feldmane, “Jaunā virtuve”, Valters un Rapa, LNDB)”. Es gan taisu uz pusi mazāku daudzumu. No šeit aprakstītā pietiktu krietni kuplai Jāņu bērnu saimei.

Ideāli, ja ir lauku olas, tad siers no tām top skaisti dzeltens. Var arī siera košākai krāsai pielikt mazu šķipsniņu kurkumas pulvera. Ja biezpiens nav pietiekami skābs, gadās, ka pirmajā karsēšanā neveidojas kunkuļi un sūkalas, piens paliek balts. Tad var katlā pievienot nedaudz citronu sulas vai mazu šķipsniņu citronskābes. Ja mājās nav marles, siera masu droši var liet bļodiņās vai šķīvjos. Galvenais, lai ir apaļa forma kā saulītei, un siers pilda savu simbolisko lomu.

Atgriežamies pie jautājuma, ko darīt, ja siers pēc svētkiem palicis pāri. Ir divi ļoti gardi veidi, kā to nolietot. Vai nu cept tādas kā siera šniceles, sieru sagriežot šķēlēs, apvārtot olā un rīvmaizē, un tad uzcepot uz pannas, vai nu šķēles ātri apcept uz pannas kausētā sviestā (šeit gan pastāv risks, ka siers plūdīs un piecepsies pie pannas, ja tā nav ar pretpiedeguma pārklājumu).

Lai jums izdodas, draugi, jo pašu rokām darinātam sieram nāk klāt jūsu labās domas un mīlestība. Un apziņa, ka tieši tādu sieru nepagatavos neviens cits visā pasaulē.

Sastāvdaļas

  • 1 kg biezpiena (tam jābūt mīkstam, gabalainam, ne sīki graudainam)
  • ½ l piena
  • 100 g sviesta
  • 2 olas
  • Ķimenes
  • Sāls
  • Lielāks gabals marles vai apaļa bļodiņa / dziļais šķīvis

Soļi

Solis 1

Pienu lej katlā un uzkarsē, pievieno biezpienu un karsē, lēni maisot, līdz savelkas biezpiena kunkuļi, atdaloties caurspīdīgām sūkalām.

Solis 2

Siera masu nokāš.

Solis 3

Katlā izkausē sviestu, liek atpakaļ siera masu, iemaisa olas, ķimenes un sāli pēc garšas. Maisa, līdz masa kļūst vijīga, staipīga un atlec no katla. Jo ilgāk karsēs, jo siers būs stingrāks. Ja grib mīkstu, gandrīz smērējamu sieru, karsē īsāku laiku.

Solis 4

Ja sieru sien marlē, to vispirms samitrina sūkalās, izklāj divās kārtās, siera masu lej vidū un marles stūrus sasien, veidojot formu.

Solis 5

Tad sieru vai nu pakarina, vai uzliek dēli un smagāku slogu.

Solis 6

Sieru tā atstāj, lai mazliet padziest un apžūst, apmēram uz stundu.

Solis 7

Tad marli atdala, sieru mazliet ieziež ar sāli un atstāj apžūt. Ja sieru atstās marlē līdz nākamajai dienai, audumu būs grūti atdalīt tā, lai siers ir līdzens, bez robiem.

Solis 8

Kad siers atdzisis līdz galam, to uzglabā vēsā vietā slēgtā traukā vai ietītu pārtikas plēvē.

Solis 9

Ja marles nav, sieru ielej ar bļodiņā vai dziļajā šķīvī, pārkaisa ar sāli un atstāj apžūt. Bļodiņu vai šķīvi pirms siera ieliešanas var ieziest ar sviestu.

Solis 10

Jāņu siers ir ļoti garšīgs arī silts, to ēd ar karoti kopā ar svaigām ogām vai šķidru medu. Ja pēc pāris dienām vēl viss siers nav apēsts, to var uzcept uz pannas, iepriekš panējot šķēles olās un rīvmaizē. Vai arī šķēles uzcept kausētā sviestā, pannā, kura ir ar pretpiedeguma pārklājumu.

Mūsu grāmata

Izpārdota!

Saistītās receptes

Zahertorte

Zahertorte

Zahertorte ir ļoti bagātīga un šokolādīga torte, pildīta ar aprikožu ievārījumu. Tā ir viena no Vīnes vizītkartēm, un, ciemojoties skaistajā Austrijas galvaspilsētā, tortes gabaliņš noteikti jāpagaršo ikvienam. Ja tev nav iespēju turp aizbraukt, vari vismaz izcept slaveno torti.

Pupiņu pastēte

Pupiņu pastēte

Vai tomēr pupiņu smēriņš? Vai varbūt biezenis? Vai ķausis? Sauc, kā gribi, šo blendēto pupiņu masu ar dažādām piedevām, atdzesētu smērē uz maizītes, ēd ar karoti, siltu var ēst kā piedevu vai pamatēdienu. Ja kartupeļu biezeni ar baudu ēd ikviens, tad līdzīgā veidā pagatavotas pupiņas līdz šim nav tik ļoti ierasts ēdiens.

Koča. Grūbu biezputra

Koča. Grūbu biezputra

10. oktobrī atzīmē Starptautisko putras dienu. Tam par godu dalīsimies ar kočas recepti. Šo gardo miežu grūbu putru mums gatavoja Edīte Krastiņa, saimniece no Rūjienas puses. Un gatavoja to īstā maizes krāsnī.

Mūsu sadarbības partneri